V centre Washingtonu sprísnili bezpečnostné opatrenia, na federálny súd totiž predvedú bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vypočuje si obvinenia zo štyroch trestných činov, a to vrátane sprisahania, ktorého sa údajne dopustil po prehratých voľbách v roku 2020.
Donald Trump opäť prepíše históriu. Na súde vo Washingtone si sadne na lavicu pre obžalovaných a vypočuje si obvinenia, že sa snažil podkopať základy americkej demokracie – potom, ako sa pokúsil zostať pri moci aj po prehratých prezidentských voľbách. Odoberú mu odtlačky prstov a stanovia podmienky kaucie.
Súdu s Donaldom Trumpom sa v reportáži venoval redaktor RTVS Štefan Hudec:
Washingtonská polícia ešte pred jeho príchodom sprísnila bezpečnostné opatrenia. Okolo budovy federálneho súdu v noci rozmiestnila zátarasy a nákladné autá na odhŕňanie snehu, a v pohotovosti je aj polícia na neďalekom Kapitole. Pred súdom sa zhromaždil aj menší počet demonštrantov.
„Na príchod bývalého prezidenta sme pripravení. Spolu s našimi kolegami z tajnej služby sme sa niekoľko týždňov pripravovali na možnosť, že dôjde k jeho obžalobe,“ povedal šéf polície na Kapitole Thomas Manger.
Argumentovať chcú ústavou
Donald Trump svoju obžalobu označil za hon na čarodejnice a očakáva sa, že sa na washingtonskom súde vyhlási za nevinného. Experti tvrdia, že jeho súdny proces môže trvať roky – a to nielen pre komplikovanosť prípadu, ale aj Trumpov preplnený kalendár, keďže čelí aj iným obžalobám.
„Väčšina federálnych prípadov sa vyrieši aj bez súdneho procesu – tu je však obžalovaný bývalý prezident, takže proces je pravdepodobný. Svedčiť musia vysokopostavení úradníci – vrátane viceprezidenta – naozaj neuveriteľné.“
Právnici Donalda Trumpa naznačili, že hlavným argumentom obhajoby bude ochrana prvého dodatku americkej ústavy. Aj to, že exprezidentove nepravdivé tvrdenia o volebných podvodoch chráni ústavné právo na slobodu prejavu.
Na obranu Trumpa sa postavili špičky republikánskej strany a i jeho vnútrostranícki politickí rivali. Výnimkou tvorí bývalý viceprezident Mike Pence. Povedal, že ten, kto stavia vlastné záujmy nad ústavu, by nikdy nemal byť prezidentom Spojených štátov.