Na hlavný obsah

Cyklistické preteky na MS museli prerušiť. K ceste sa prilepili demonštranti a zablokovali prejazd

Po takmer hodine ich opäť reštartovali.

Cyklistické preteky na MS museli prerušiť. K ceste sa prilepili demonštranti a zablokovali prejazd
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mužské preteky elite s hromadným štartom na cyklistických MS museli v nedeľu (6. 8.) na takmer hodinu prerušiť. Dôvodom bol protest ekologických aktivistov na trase z Edinburghu do Glasgowa. Rozhodcovia po približne 80 kilometroch jazdcov zastavili, súťaž neutralizovali a reštartovali ju až po vyriešení situácie.

Podľa flámskej televízie Sporza sa demonštranti prilepili na cestu a zablokovali ju. Agentúra DPA informovala, že k incidentu sa prihlásili klimatickí aktivisti z miestnej skupiny „This is Rigged“. Zakročiť proti nim musela škótska polícia.

V čase prerušenia figurovala vpredu deväťčlenná skupina jazdcov v úniku s viac ako sedemminútovým náskokom pred pelotónom. V hlavnom „balíku“ boli aj Slováci Peter Sagan a Matúš Štoček.

Odstupy medzi jazdcami zostali podľa pravidiel v platnosti aj po reštarte pretekov, do konca ktorých v čase prerušenia zostávalo necelých 192 km.

Incident sa stal na úzkej ceste v oblasti Carron Valley. „Spolupracujeme so všetkými príslušnými orgánmi, aby sme minimalizovali narušenie pretekov a zabezpečili bezpečnosť jazdcov ako náš prvoradý záujem,“ reagovali v stanovisku polícia i Medzinárodná cyklistická únia (UCI).

Jej prezident David Lappartient v čase prerušenia konzultoval situáciu priamo s jazdcami.

Preteky odštartovali v hlavnom meste Edinburghu, pelotón potom zamieril na 120 km dlhú trasu do Glasgowa, kde na cyklistov čakal viac ako 14-kilometrový okruh v uliciach mesta s takmer päťdesiatimi zákrutami.

Technicky náročný úsek museli absolvovať celkovo desaťkrát. V intinerári figurovalo spolu viac ako 3,5-tisíc výškových metrov a viacero krátkych, no prudkých stúpaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport