Do vodnej elektrárne Turbína pri Poprade sa zatúlal bobor a uviazol v pasci. Konkrétne v derivačnom kanáli, ktorý je akousi odbočkou vody do elektrárne. Život zvieraťu zachránil fakt, že ho náhodou objavil správca.
Že sa na rieke bobrím rodinám páči, je vidno na jej brehoch. K elektrárni často priplaví ohlodané kusy konárov. Z kanála už vytiahli kadečo – počnúc plyšovými hračkami až po väčšie kusy odpadu.
„Hrabľami, ktorými vyťahujeme aj špinu a drevo z rieky, tak sme zrazu vybrali niečo živé. Nevedel som, že je to živé,“ hovorí pomocný správca vodnej elektrárne Turbíny Roman Chlebovec ml.
Téme sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Ivana Ratkovská:
„Pozerám, že mám obhryzené stavidlo, tak mi to bolo podozrivé a otočím sa a pozeral na mňa z vody,“ opísal správca Turbíny Roman Chlebovec.
Silný prúd rieky zrejme dostal bobra cez bezpečnostnú mrežu. Ako dlho v kanáli plával netušia – správca ho vypustil cez otvorené stavidlo. Cesta na slobodu bola poriadne strmá.
„Trošku som sa bál, či mu to neublíži ale nie. Kĺzačka, hneď sa dostal k prvému stromu a videl som, ako sa doňho pustil,“ priblížil správca Turbíny Roman Chlebovec
„Bolo zaujímavé, že rešpektoval, že toto je naše územie a posunul sa o pár metrov ďalej,“ dodal.
Každý jedinec je dôležitý
Bobor je chránené zviera a keďže pod Tatrami 150 rokov nežil, je pre ochranárov dôležitý každý zachránený jedinec.
„Je to chránený živočích európskymi a svetovými konvenciami, takže pre nás je prioritou aby fungoval v priaznivom stave,“ upozorňuje riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
V turbíne sa takýto prípad stal prvýkrát, ale sporadicky uviaznu zvieratá pri vodných dielach či prehradených tokoch. Pred rokmi štáb RTVS nakrútil uväzneného bobra v ochrannej mreži na potoku pri obci Litmanová. Hasiči mali čo robiť, aby vystrašené zviera dostali späť na slobodu. Aj v tomto prípade išlo o šťastný koniec.