Do predčasných parlamentných volieb zostáva mesiac. Politológovia očakávajú, že boj o voliča sa ešte zostrí. Prezidentka preto vyzýva politické strany, aby sa vzájomná politická súťaž nezmenila na vojnu.
Podľa prieskumov je stále polovica voličov, ktorí chcú prísť k volebným urnám, nerozhodnutá, komu dá svoj hlas.
„Počas tohto mesiaca sa zrýchľuje čas. Nielen sa vyostrujú emócie, ale je aj taká dešparátna situácia medzi stranami, aby si nejakým spôsobom získali tie percentá, ktoré potrebujú. Oni a tak isto aj ich marketéri si myslia, že negatívna kampaň je najlepší spôsob, ako získať hlasy,“ vysvetlil politológ a rektor BISLA Samuel Abrahám.
„Bude to kľúčové z toho hľadiska, že tí ľudia, ktorí sú nerozhodnutí alebo v tej dobe ešte predpokladajme, že budú nerozhodnutí, sa budú aj na základe tohto rozhodovať,“ dodal analytik agentúry Median SK Michal Mislovič.
Téme sa venovala redaktorka RTVS Katarína Wildová:
Prezidentka Zuzana Čaputová žiada politické strany, aby sa politická súťaž nezmenila na vojnu. „Aby naozaj všetci politickí lídri vážili svoje slová, pretože tá ostrá výmena, klamstvá, nenávisť, ktorú niektorí používajú ako pracovnú metódu, sa nekončí v televíznych štúdiách, kde ich prednesú, alebo na tlačových konferenciách. Tú je cítiť aj v celej spoločnosti. A ako som už viackrát povedala, keď voľby prejdú, nech dopadnú akokoľvek, my ako národ spolu s národnostnými menšinami na Slovensku budeme žiť ďalej,“ povedala prezidentka.
Politológ upozorňuje, že príliš ostrá kampaň môže mať zlé následky aj po voľbách. „Či nezačnú medzi sebou tak súperiť, že to môže prejsť do takej negatívnej kampane, že po voľbách nebudú schopní a ochotní ísť do koalície,“ priblížil politológ Abrahám.
Odborníci prekvapenie neočakávajú
Strany si v posledných prieskumoch držia preferencie na približne rovnakej úrovni. Odborníci neočakávajú, že po voľbách by mohlo prísť rovnaké prekvapenie ako v roku 2020. Hnutie OĽANO vtedy malo v prieskumoch okolo päť percent a nakoniec vo voľbách zvíťazilo s 25 percentami.
„Vila v Nice, to je sen každej strany, nájsť takú vilu. Tá vila už neexistuje pre tieto voľby, čiže taká obrovská premena už počas septembra nenastane,“ skonštatoval Abrahám. Aj podľa Michala Misloviča je málo pravdepodobné, že sa to podarí nejakej ďalšej strane a, hneď v nasledujúcich voľbách.
Podľa politológa ovplyvní výsledok volieb aj správanie sa strán, ktoré majú v prieskumoch pod tri percentá. Teda či svoj volebný potenciál tesne pred voľbami prepustia inej strane alebo nie.