Na hlavný obsah

Na rómsky holokaust ani prenasledovanie Rómov nesmieme zabudnúť, upozornila prezidentka Čaputová

Druhý augustový deň si pripomíname 500-tisíc obetí rómskeho holokaustu.

Na rómsky holokaust ani prenasledovanie Rómov nesmieme zabudnúť, upozornila prezidentka Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Na rómsky holokaust ani prenasledovanie Rómov nesmieme zabudnúť. Prezidentka SR Zuzana Čaputová na to upozornila na sociálnej sieti v stredu (2. 8.) pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu.

Nenávisť zameranú na celé komunity sa podľa nej dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka. Zdôraznila potrebu držať sa hodnôt demokracie a ľudských práv. Za prenasledovaním Rómov stála podľa prezidentky ľudská krutosť, nenávisť a ideológia, ktorá vylučuje a snaží sa vymazávať celé skupiny obyvateľstva.

„V dejinách ľudstva nenájdeme smutnejšie kapitoly než obdobia, keď sa dostal k slovu tento zvrátený imperatív. Žiaľ, nepochovala ho minulosť, nezničila ho porážka nacizmu, ani pád komunistickej totality,“ skonštatovala.

Vyhnúť sa opakovaniu tragických okamihov histórie možno podľa hlavy štátu len vtedy, ak sa budeme držať hodnôt demokracie a ľudských práv, ktoré sú základom našej spoločenskej dohody.

„A rovnako aj kultivovaním slušnosti, ľudskosti a vedomia, že nik sa nemôže stať obeťou hnevu, vylučovania či násilia len preto, že je taký, aký je – pre farbu pleti, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, príslušnosť k národnosti alebo sociálnej skupine,“ dodala.

Pamätný deň rómskeho holokaustu sa na Slovensku pripomína 2. augusta od roku 2005. Ide o spomienku na takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí, ktorí zomreli v noci z 2. na 3. augusta 1944 v najväčšom nacistickom vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau.

Počas druhej svetovej vojny zomrelo približne pol milióna Rómov prenasledovaných na etnickom princípe a vystavených rasovo motivovanému násiliu. V tom čase to znamenalo najmenej štvrtinu celkovej rómskej populácie v Európe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko