Na hlavný obsah

Po horúcom dni nastúpia večer búrky, meteorológovia v pondelok vydali viacero druhov výstrah

Očakávajú teplotu až 36 stupňov.

Po horúcom dni nastúpia večer búrky, meteorológovia v pondelok vydali viacero druhov výstrah
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský, TASR/Roman Hanc, koláž RTVS

Slovensko už niekoľko dní zažíva vlnu horúčav, ktorá trápi aj iné európske krajiny. Podobne tomu bude aj v pondelok (28. 8.), večer sa k vysokým teplotám môžu pridať aj búrky. Varuje pred nimi vo výstrahe prvého stupňa Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Silné búrky sprevádzané prudkým lejakom, silným vetrom, ktorý v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť až 85 km/h, aj krúpami sa očakávajú na väčšine územia stredného a západného Slovenska. Výstraha prvého stupňa predbežne platí od 20.00 h do 9.00 h nasledujúceho dňa.

Na mape sú zvýraznené okresy, pre ktoré platí výstraha.
Výstraha pred búrkami v pondelok (28. 8.).Foto: SHMÚ

„U meteosenzitívnych osôb sa môže vyskytnúť zmena nálady a psychickej pohody, taktiež bolesť hlavy, únava, ospalosť, znížený prah bolesti, bolesť jaziev, svalov a kĺbov, tráviace problémy, nechutenstvo, problémy s krvným tlakom, ale aj poruchy spánku, hrozí aj zvýšené  riziko symptómov depresie,“ uvádza sa v informáciách k výstrahe vydaných Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Meteorológovia naďalej varujú aj pred vysokými teplotami, ktoré sa v priebehu dňa očakávajú v južných regiónoch Slovenska. Výstrahy prvého a druhého stupňa platia od 13.00 h do 18.00 h. Prvostupňová výstraha platí pre okresy Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho, Prešovského a Trnavského kraja. Teplota tam môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov.

Druhý stupeň výstrahy, podľa ktorého sa v niektorých okresoch Slovenska očakávajú teploty 35 až 36 stupňov, SHMÚ vydal pre 10 okresov v Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.

Na mape sú zvýraznené okresy, pre ktoré platí výstraha.
Výstraha pred vysokými teplotami v pondelok (28. 8.)Foto: SHMÚ

„Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie – zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín,“ dodal ÚVZ SR k výstrahe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko