Na hlavný obsah

Putin sa nezúčastní Prigožinovho pohrebu, nemá o ňom žiadne informácie

Šéf vagnerovcov zahynul po páde lietadla.

Putin sa nezúčastní Prigožinovho pohrebu, nemá o ňom žiadne informácie
Portrét šéfa vagnerovcov Jevgenija Prigožina. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa neplánuje zúčastniť na pohrebe zakladateľa ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, oznámil v utorok (29. 8.) Kremeľ. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Účasť prezidenta sa nepredpokladá,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre novinárov v odpovedi, na otázku, či sa Putin zúčastní na pohrebe Prigožina.

Peskov dodal, že Kremeľ nemá k dispozícii nijaké špecifické informácie týkajúce sa pohrebu a že jeho organizácia je čisto na Prigožinovej rodine.

Prigožin zomrel minulý týždeň v stredu (23. 8.) pri havárii lietadla v Tverskej oblasti na západe Ruska. Lietadlo typu Embraer Legacy 600 smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo Prigožinove firmy, keď sa zrútilo.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) v nedeľu (27. 8.) po vykonaní genetických testov potvrdil, že medzi desiatimi obeťami pádu lietadla bol i šéf vagnerovcov. Okrem neho sa na palube nachádzal i spoluzakladateľ vagnerovcov, Prigožinova „pravá ruka“, Dmitrij Utkin.

K havárii prišlo presne dva mesiace po tom, čo sa Prigožin a jeho bojovníci nakrátko vzbúrili proti ruskému vojenskému vedeniu.

Objavili sa preto špekulácie, že by do nehody mohol byť zapojený aj samotný Kremeľ. Peskov to však minulý týždeň odmietol s tým, že je to „absolútna lož“. Zároveň nehodu lietadla s Prigožinom označil za „tragickú udalosť“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet