Na hlavný obsah

Šéf španielskej federácie sa postaral o škandál, po finále ženských MS pobozkal hráčku na pery

Hoci si nemyslí, že urobil niečo zlé, ospravedlnil sa.

Šéf španielskej federácie sa postaral o škandál, po finále ženských MS pobozkal hráčku na pery
Prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales (vpravo) a španielska futbalistka Aitana Bonmatiová, ktorú objíma a bozkáva na tvár. Foto: TASR/AP

Prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales si vyslúžil ostrú kritiku za bozk na ústa futbalistky Jennifer Hermosovej po finálovom stretnutí MS v Sydney. Španielky zdolali Angličanky 1:0 a získali premiérový titul, no Rubialesov bozk počas ceremoniálu vyvolal v Španielsku rozpaky aj medzi politikmi.

Počas osláv sa Rubiales dotkol intímnych miest zdanlivo nevnímajúcej 16-ročnej španielskej princeznej Sofie.

Následne Rubiales objal každú hráčku a dal im bozk na tvár, španielsku hráčku Jennifer Hermosovú však pobozkal priamo na pery.

„Je to forma sexuálneho útoku, ktorým my ženy trpíme každý deň a ktorá bola doteraz neviditeľná, no nesmieme ju normalizovať,“ napísala na sociálnej sieti španielska ministerka pre rovnosť Irene Monterová.

Hráčka svoje vyjadrenie zmenila

Bezprostredne po incidente sa vyjadrila aj Hermosová. V živom vysielaní zo šatne hráčky na Instagrame kričali a smiali sa, keď sledovali Rubialesov bozk. Hermosová sa na videu smeje a kričí: „Ale mne sa to nepáčilo!“ Na otázku ostatných hráčok, čo to robí, zakričala: „Pozrite sa na mňa, pozrite sa na mňa,“ naznačovala, že s tým nemohla veľa urobiť.

Neskôr však vo vyhlásení španielskeho zväzu zmenila svoj názor: „Bolo to úplne spontánne recipročné gesto vzhľadom na veľkú radosť z víťazstva na MS. S prezidentom máme skvelý vzťah. Jeho správanie voči nám všetkým bolo v poriadku. Bolo to prirodzené gesto náklonnosti a vďačnosti. Vyhrali sme majstrovstvá sveta a nebudeme sa rozptyľovať od toho, čo je dôležité.“

FIFPro však na toto stanovisko zaujala iný názor. „Je hlboko poľutovaniahodné, že takýto výnimočný okamih pre hráčky španielskeho národného tímu, ktorý sa odohral pred globálnym televíznym publikom, by mal byť poškvrnený nevhodným správaním jednotlivca v úlohe, ktorá nesie toľko zodpovednosti,“ uviedla asociácia na adresu Rubialesa, ktorý je taktiež viceprezidentom UEFA.

„Bozk s Jenni? Všade sú idioti. Keď dvaja ľudia zdieľajú nedôležité gesto vzájomnej náklonnosti, nemôžete venovať pozornosť tomu, čo sa hovorí,“ reagoval Rubiales po incidente.

Napriek svojmu pôvodnému vyhláseniu sa však v pondelok ospravedlnil. „Asi som urobil chybu. Tu sme to všetci považovali za niečo prirodzené a normálne, ale zdá sa, že to spôsobilo rozruch. Musím sa ospravedlniť, nedá sa to obísť. Musím sa z toho poučiť a pochopiť, že ako prezident takej dôležitej inštitúcie ako je RFEF musím byť opatrnejší. Najmä počas osláv a v tomto druhu záležitostí,“ dodal 45-ročný funkcionár podľa DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport