Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Únia miest Slovenska súhlasí s návrhom vlády na finančnú kompenzáciu miest

Bude vo výške 54 miliónov eur.

Únia miest Slovenska súhlasí s návrhom vlády na finančnú kompenzáciu miest
Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Foto: TASR/Martin Baumann

Únia miest Slovenska (ÚMS) súhlasí s návrhom vlády na finančnú kompenzáciu miest vo výške 54 miliónov eur podľa dohodnutého kľúča. Považuje ho za solidárny najmä pre menšie mestá a obce.

Skonštatovala to vo svojom stanovisku po online rokovaní republikovej rady, ktorého hlavnou témou boli návrhy vlády na finančnú kompenzáciu samospráv. Zástupcom miest a obcí ich ponúkol premiér Ľudovít Ódor ako riešenie pre zlepšenie ich finančnej situácie.

Mestá privítali a odsúhlasili aj predložený návrh na odpustenie covidových pôžičiek, čo je pre výdavkovú časť ich rozpočtu kľúčové. „Dnes naše stanovisko pretlmočíme na vláde. V aktuálnej situácii sme našli dohodu, pre nás je dobrá správa najmä odpustenie covidových pôžičiek,“ zhodnotil prezident ÚMS Richard Rybníček.

Verí, že od septembra budú rokovať aj o ďalšej kľúčovej téme – rozpočte na budúci rok. Zdôraznil, že zostavenie rozpočtu na rok 2024 je pre mestá alfou a omegou. Od neho bude závisieť, či a ako dokážu zvládnuť nasledujúci náročný rok.

Únia miest naďalej pokračuje v rokovaniach s jednotlivými rezortmi a snaží sa hľadať riešenia, ktoré pomôžu slovenským mestám znížiť svoje výdavky v nasledujúcich rokoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika