Na hlavný obsah

Vláda prezidenta Bidena po prvý raz schválila priamu vojenskú pomoc Taiwanu

Má ísť o balík pomoci v hodnote 80 miliónov dolárov.

Vláda prezidenta Bidena po prvý raz schválila priamu vojenskú pomoc Taiwanu
Ilustračná snímka-čínsky vojak sa cez ďalekohľad díva na taiwanskú vojnovú loď. Foto: TASR/AP

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena po prvý raz schválila priamu vojenskú pomoc Taiwanu v rámci zahraničného vojenského financovania (FMF). Informovala o tom vo štvrtok (31. 8.) agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Podľa oznámenia ministerstva zahraničných vecí USA zaslaného v utorok (29. 8.) Kongresu ide o balík pomoci v hodnote 80 miliónov dolárov. Zahraničné vojenské financovanie je program, ktorý vo všeobecnosti poskytuje suverénnym krajinám granty alebo pôžičky.

Schválenie balíka potvrdil aj hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. Trval však na tom, že prvá vojenská pomoc Taiwanu v rámci zmieneného programu neznamená, že vláda USA uznáva suverenitu Taiwanu.

„V súlade so zákonom o vzťahoch s Taiwanom a dlhodobým zachovávaním politiky jednej Číny, ktorá sa nezmenila, Spojené štáty umožňujú Taiwanu prístup k obranným dodávkam a službám potrebným na zaistenie obrany,“ uviedol hovorca ministerstva.

USA v minulosti predávali zbrane Taiwanu prostredníctvom samostatného programu predaja vojenskej techniky zahraničným armádam – Foreign Military Sales (FMS), píše stanica CNN.
Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia i napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom kontrolu, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

USA neuznávajú formálnu nezávislosť Taiwanu a nemajú s ostrovom oficiálne diplomatické vzťahy, z rešpektu k Pekingu. Americký zákon však vyžaduje zaistiť spoľahlivú obranu Taiwanu a Spojených štátov, aby sa odstránili všetky hrozby voči ostrovu, lebo vyvolávajú „vážne obavy“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet