Na hlavný obsah

Návrat El Niña zvýši riziko hladu, sucha a malárie v niektorých krajinách, obávajú sa vedci

Po troch rokoch sa klimatický fenomén opäť vracia.

Návrat El Niña zvýši riziko hladu, sucha a malárie v niektorých krajinách, obávajú sa vedci
Ilustračná snímka suchej pôdy. Foto: Unsplash

Návrat teplého klimatického fenoménu El Niño na pozadí súčasnej klimatickej krízy uškodí zdraviu ľudí v mnohých častiach sveta. Svetová meteorologická organizácia (WMO) v júli potvrdila, že sa tento vzorec počasia po troch rokoch trvania jeho chladnejšieho náprotivku La Niña vrátil.

Vedci sa obávajú, že ako silnie, zvyšuje riziko hladu, sucha a malárie v niektorých krajinách. Spolu s vyššími globálnymi teplotami zo spaľovaných fosílnych palív by táto zmena mohla zhoršiť celý rad nebezpečenstiev súvisiacich s teplom, od srdcových chorôb až po samovraždy. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

El Niño je výsledkom prirodzených zmien vetra a teplôt v Tichom oceáne. Do niektorých častí sveta privádza silnejšie záplavy, zatiaľ čo iné v tom čase trápi sucho. Keďže vedci vedia, že počasie sa tento rok zmenilo, ľudia a vlády sa môžu v postihnutých regiónoch lepšie pripraviť.

„El Niño neznamená globálne viac katastrof ako v iných rokoch. To, čo mení, je naša schopnosť predpovedať, aká bude klíma v niektorých častiach sveta. Pomôže nám to prijať predvídavé opatrenia,“ skonštatoval Walter Baethgen z medzinárodného výskumného ústavu pre klímu a spoločnosť Columbijskej univerzity Walter Baethgen.

Obavy panujú v súvislosti s potravinovou bezpečnosťou

Obavy z vplyvu El Niño obzvlášť panujú v súvislosti s potravinovou bezpečnosťou. Zmeny vzorcov počasia by mohli byť fatálne pre farmárov v krajinách, ktoré sa spamätávajú z pandémie COVID-19, ruskej invázie na Ukrajinu a extrémneho počasia zhoršeného klimatickou krízou.

„Aby som bol realistický, mnohé krajiny nemajú veľa stupňov slobody,“ povedal Baethgen odkazujúc na ich schopnosť zahnať hlad, o ktorom vedia, že prichádza. Zároveň dodal, že iní aktéri ako Organizácia Spojených národov a Svetový potravinový program môžu využiť informácie na prípravu. „Vedia, že v rokoch El Niña budú mať niektoré oblasti zvýšenú hrozbu potravinovej neistoty.“

Väčšie riziko infekčných chorôb

Madeleine Thomson, ktorá je vedúca pre klimatické dôsledky a adaptáciu v charitatívnej organizácii Wellcome, poukázala napríklad na Etiópiu. Spomenutý fenomén tam na severe prináša suchá. Okrem toho môže existovať väčšie riziko infekčných chorôb.

„Ľudia, ktorí žijú vo vysokej nadmorskej výške, nie sú bežne vystavení malárii, pretože je v podstate príliš chladno na prenos. Z historických údajov vieme, že keď máte El Niño, máte tendenciu k zvýšeniu prenosu v oblastiach na vysočine, kde populácia nie je imúnna, takže je ohrozená,“ vysvetlila.

Kombinácia globálneho otepľovania a El Niña v ostatných týždňoch viedla k prelomeniu mnohých teplotných rekordov. V júli zasiahli smrteľné vlny horúčav Severnú Ameriku, južnú Európu aj východnú Áziu.

„Vstupujeme na neprebádané územie. Ako sa čoraz viac otepľuje, dopady sa pravdepodobne zhoršia,“ vyjadril sa Chris Hewitt, vedúci klimatických služieb WMO, a dodal, že je dôležité zastaviť otepľovanie Zeme a udržať zvyšovanie teplôt na najnižšej možnej úrovni. „Každý prírastok zvyšuje riziko,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet