Na hlavný obsah

Hovorca Kremľa Peskov reaguje na správy o kritickom stave čečenského vodcu Kadyrova

Kadyrov predtým uviedol, že sa podrobil množstvu lekárskych testov.

Hovorca Kremľa Peskov reaguje na správy o kritickom stave čečenského vodcu Kadyrova
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov (uprostred). Foto: Twitter

Ruská vláda nedisponuje žiadnymi informáciami o zdravotnom stave čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, ktorý je v uplynulých dňoch predmetom špekulácií, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR informuje podľa správy televízie CNN.

Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov v sobotu uviedol, že spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a veľký podporovateľ vojny Ruska na Ukrajine Kadyrov je vážne chorý a jeho stav je kritický.

Na Kadyrovovom kanáli na platforme Telegram sa na druhý deň po informáciách o jeho kritickom stave objavil videozáznam, na ktorom bol čečenský vodca zachytený počas prechádzky. „Dôrazne odporúčam každému, kto nevie na internete rozlíšiť pravdu od klamstiev, ísť sa prejsť, nadýchať sa čerstvého vzduchu a usporiadať si myšlienky,“ uviedol v sprievodnom komentári k videu.

„Dážď vie byť úžasne osviežujúci,“ dodal. Nebolo však bezprostredne jasné, kedy videozáznam vznikol. CNN pripomína, že tvrdenia týkajúce sa zdravotného stavu Kadyrova nie je možné nezávisle overiť.

Správa ruského novinára

Nové informácie o Kadyrovovi sa objavili v pondelok, keď prominentný ruský novinár Alexej Venediktov na Telegrame uviedol, že čečenský vodca sa na klinike v Moskve podrobuje hemodialýze v dôsledku zlyhania obličiek. Venediktov v minulosti šéfoval rozhlasovej stanici Echo Moskvy, ktorú ruské orgány vypli vlani v marci za spôsob, akým informovala o invázii na Ukrajinu.

Peskov v súvislosti s údajným príchodom Kadyrova do Moskvy a otázkou, či sa stretol aj s Putinom, odpovedal, že k žiadnemu takémuto stretnutiu nedošlo a nemá k tomu viac čo dodať. CNN pripomína, že už dlhšie kolujú informácie o Kadyrovových problémoch s obličkami a pečenou. Ich zdrojom sú údajne aj niektorí bývalí čečenskí predstavitelia.     

V marci tohto roka Kadyrov uviedol, že sa podrobil množstvu lekárskych testov a je „absolútne zdravý“. Kadyrovov kanál na Telegrame je síce aktívny, na verejnosti ho však v uplynulom období nebolo vidieť, pripomína CNN. Videozáznam z jeho účasti na pracovnom stretnutí sa na kanáli síce objavil 12. septembra, nie je však známe, kedy bol nakrútený.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet