Na hlavný obsah

Irán stavia letisko v blízkosti izraelskej hranice. Chcú odtiaľ útočiť na Izrael, tvrdí tamojší minister obrany

Svoje tvrdenie dosvedčil satelitnými snímkami.

Irán stavia letisko v blízkosti izraelskej hranice. Chcú odtiaľ útočiť na Izrael, tvrdí tamojší minister obrany
Izraelský minister obrany Joav Galant Foto: TASR/AP

Irán podľa izraelského ministra obrany Joava Galanta stavia letisko v Libanone, iba 20 kilometrov od izraelskej hranice. Z miesta chce následne podnikať útoky proti Izraelčanom, povedal minister v pondelok na bezpečnostnej konferencii na Reichmanovej univerzite v Herzliji. Informuje o tom spravodajský web The Times of Israel.

Irán podľa Galanta buduje pristávaciu dráhu, ktorá pretína zalesnené hory iba 20 kilometrov od severnej hranice Izraela. Minister na konferencii ukázal satelitné fotografie, ktoré podľa neho zachytávajú toto letisko a na ktorých je vidieť iránsku štátnu vlajku a vlajku libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

„Na fotkách môžete vidieť iránsku vlajku nad runwayami, z ktorých režim ajatolláhov plánuje útočiť na občanov Izraela,“ uviedol Galant. „Inými slovami, to územie je libanonské, kontrolu má nad ním Irán a terčom je Izrael,“ dodal.

Minister zároveň zdôraznil, že Izrael bude na akékoľvek útoky tvrdo reagovať. „Ak dôjde ku konfliktu, nebudeme váhať s aktiváciou smrtiacej sily izraelských obranných síl. Hizballáh a Libanon zaplatia vysokú a bolestnú cenu,“ vyhlásil.

Stavebné práce zachytil satelit

Iránska misia pri OSN na žiadosť agentúry AP o komentár bezprostredne nereagovala, zatiaľ čo hovorca Iránom podporovanej libanonskej skupiny Hizballáh sa k izraelským obvineniam odmietol vyjadriť.

Izraelský minister obrany podľa AP nespresnil, kedy boli satelitné snímky vyhotovené. Miesto, o ktorom hovoril, sa nachádza blízko libanonského horského mesta Džazzín, na izraelskej strane hranice je mestečko Metula. Hizballáh podľa AP začiatkom tohto roka pozval novinárov, aby sledovali vojenské cvičenie v neďalekom meste na juhu Libanonu.

Satelitné snímky spoločnosti Planet Labs z 28. júla zachytávajú stavebné práce na 1,2 kilometra dlhej vzletovej a pristávacej dráhe s hangármi postavenými na letiskovej ploche východne od runwaya. Snímky z januára zachytili nespevnený runway. Izrael v uplynulých rokoch oznámil, že zostrelil drony napojené na Hizballáh alebo Irán vypúšťané z Libanonu a Sýrie.

Izrael a Hizballáh, čo je šiitská ozbrojená skupina, ktorá ovláda veľkú časť južného Libanonu, spolu v roku 2006 rozbúrili vojnu. Odvtedy zostáva situácia na hranici napätá, ale prevažne pokojná. Obe strany sa ale obávajú ďalšej veľkej konfrontácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet