Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kosovský premiér obvinil Lajčáka, že nie je „neutrálny a korektný“

S Belehradom podľa neho koordinuje protikosovské kroky.

Kosovský premiér obvinil Lajčáka, že nie je „neutrálny a korektný“
Osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Kosovom a Srbskom Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Tanjug

Kosovský premiér Albin Kurti v pondelok (18. 9.) obvinil osobitného zástupcu Európskej únie pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslava Lajčáka, že nie je „neutrálny a korektný“. Ako aj, že „koordinuje“ s Belehradom protikosovské kroky. Podľa Kurtiho koordinoval Lajčák so srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom minulotýždňové rokovania v Bruseli pod záštitou EÚ.

Napätie medzi Srbskom a jeho niekdajším územím pretrváva odkedy Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo samostatnosť. Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom sprostredkované EÚ pokračujú už od roku 2011, no implementovali veľmi málo z 33 podpísaných dohôd. Odkedy Rusko vlani spustilo otvorenú inváziu na Ukrajinu, pritom Únia a Spojené štáty tlačia na rýchlejší pokrok.

Europoslanci pred niekoľkými mesiacmi zdôraznili, že normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom je prioritou pre vstup oboch krajín do EÚ, a vyzývajú obe strany, aby prejavili líderstvo a boli pripravené na nevyhnutné rozhodnutia, ktoré povedú k pokroku. Europoslanci vyzvali Srbsko a Kosovo, aby sa zapojili do dialógu Belehrad – Priština v duchu kompromisov s cieľom dosiahnuť komplexnú, právne záväznú dohodu na princípe vzájomného uznania v súlade s medzinárodným právom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet