Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Muž v holandskom Rotterdame spustil streľbu v nemocnici. Útok si vyžiadal tri obete

Údajný páchateľ založil aj požiar.

Muž v holandskom Rotterdame spustil streľbu v nemocnici. Útok si vyžiadal tri obete
Záchranné zložky zasahujú pri streľbe v Rotterdame. Foto: TASR/AP

Pri štvrtkovej (28. 9.) streľbe v Rotterdame zomreli traja ľudia. Oznámila to holandská polícia. Útoky sa stali na dvoch miestach – v jednom obytnom dome a v neďalekej fakultnej nemocnici Erasmus.

Na oboch miestach potom údajný páchateľ založil aj požiar, ktorý hasiči uhasili. Polícia zadržala 32-ročného vysokoškolského študenta, ktorý podľa nej konal bez komplicov. Motív činu sa stále vyšetruje, polícia sa domnieva, že išlo o cielený útok, píšu zahraničné agentúry.

Podľa informácií úradu je medzi mŕtvymi žena, ktorá žila v rovnakom dome ako údajný páchateľ. Zranená bola aj jej maloletá dcéra, ktorá neskôr zomrela v nemocnici, uviedla polícia. Na mieste potom muž založil požiar, ktorý sa podarilo uhasiť.

Údajný páchateľ sa podľa rekonštrukcie polície následne presunul do neďalekej fakultnej nemocnice Erasmus. Zastrelil tam muža, ktorý vo fakultnej nemocnici vyučoval, a založil tam požiar. Streľba a oheň vyvolali medzi zdravotníkmi a pacientmi paniku a mnohí začali z areálu nemocnice utekať. Do nemocnice prišla zásahová jednotka polície, ktorá muža podozrivého zo streľby zadržala.

„Najskôr spustil streľbu vo štvrtom podlaží. Vystrelil štyri alebo päť rán. Potom do vyučovacieho strediska hodil zápalnú fľašu,“ povedal jeden zo svedkov útoku v nemocnici televízii NOS.

„Zaskočil nás desivý incident,“ uviedol starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb. Podľa neho bolo pri udalostiach veľa svedkov a v meste sú cítiť silné emócie. Svoj smútok vyjadrili aj holandský kráľ Willem-Alexander a jeho manželka Maxima.

Polícia podozrieva z útoku 32-ročného muža, ktorého zadržala policajná jednotka pri nemocnici. Podľa šéfa polície v Rotterdame Freda Westerbekeho s vyšetrovateľmi spolupracuje. O jeho motívoch polícia nič nezverejnila. Pred niekoľkými rokmi však bol trestaný za týranie zvierat.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet