Sila živočíšnej príťažlivosti spojila nespočetné množstvo párov. Pokiaľ však ide o to, do koho sa ľudia zamilujú, na starom prísloví, že protiklady sa priťahujú, je málo pravdy. Napísal to denník The Guardian s odvolaním sa na štúdiu, podľa ktorej má väčšina partnerov spoločné črty. Vrátane politických názorov, úrovne vzdelania a pitného režimu.
Vedci, ktorí skúmali romantické vzťahy, zistili, že v 82 až 89 percentách analyzovaných znakov – od politických názorov cez užívanie drog až po vek, v ktorom mali ľudia prvý pohlavný styk – si boli partneri pozoruhodne podobní.
Partneri sa zhodovali aj v náboženských názoroch, úrovni vzdelania a niektorých ukazovateľoch IQ. Silní fajčiari, alkoholici a abstinenti mali tendenciu uzatvárať partnerstvá s ľuďmi, ktorí mali rovnaké návyky. „Vtáci, ktorí sú si podobní, sa v skutočnosti častejšie stretávajú,“ komentovala zistenia hlavná autorka štúdie Tanya Horwitzová z Coloradskej univerzity v Boulderi.
Partneri mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať spoločný rok narodenia, a podobnosť sa u nich prejavila aj v prípade menej skúmaných znakov. Napríklad koľko mali sexuálnych partnerov a či ich v detstve matky dojčili.
Milenecké páry sa však nezhodovali vo všetkých oblastiach. Výška, hmotnosť, zdravotné problémy a osobnostné črty sa medzi pármi líšili. Napríklad extroverti nemali väčšiu pravdepodobnosť, že budú partnermi iných extrovertov, ako introverti. „V skutočnosti je to však ako hodiť si mincou,“ povedala Horwitzová.
Štúdie z roku 1903
V rámci štúdie vedci preskúmali predchádzajúce výskumy o tom, ako veľmi sú si páry podobné alebo rozdielne, ktoré sa datujú až do roku 1903. V tejto časti svojej práce preskúmali 22 znakov v takmer 200 odborných textoch.
Skupina potom nadviazala novou analýzou 133 znakov u takmer 80 000 párov opačného pohlavia, ktoré zaradili do projektu UK Biobank, online databázy zdravotných záznamov a záznamov o životnom štýle viac ako pol milióna Britov. Keďže správanie párov rovnakého pohlavia sa môže líšiť, vedci skúmali tieto vzťahy samostatne.
Vzťahy založené na spoločnom základe môžu vzniknúť, keď ľudia vyrastajú v rovnakej oblasti, spájajú sa s blízkou skupinou priateľov alebo sa stávajú tým podobnejšími, čím dlhšie spolu trávia čas.
„Dokonca aj v situáciách, keď máme pocit, že máme možnosť voľby v súvislosti s našimi vzťahmi, môžu v zákulisí prebiehať mechanizmy, ktoré si nie celkom uvedomujeme,“ povedala Horowitzová.
Dôsledky takýchto partnerstiev
Partnerstvo založené na spoločných znakoch môže mať v budúcnosti dôsledky, poznamenali vedci. Napríklad, ak sa vyšší ľudia budú spájať s inými vyššími ľuďmi a nižší ľudia s inými nižšími ľuďmi, budúce generácie by mohli mať viac jedincov na extrémnych miestach rozloženia výšky populácie. To isté platí aj pre sociálne návyky a iné vlastnosti.
Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia sa čoraz viac združujú podľa vzdelania, čo vyvoláva obavy z prehlbovania sociálno-ekonomických rozdielov.