Na hlavný obsah

Ukrajinskú Kosťantynivku zrejme omylom zasiahla ukrajinská raketa, tvrdia novinári. O život tam prišlo 17 ľudí

Píše o tom denník The New York Times.

Ukrajinskú Kosťantynivku zrejme omylom zasiahla ukrajinská raketa, tvrdia novinári. O život tam prišlo 17 ľudí
Ľudia odstraňujú trosky na zničenom trhovisku po ostreľovaní ukrajinského mesta Kosťantynivka 7. septembra 2023. Foto: TAR/AP

Na trhovisko v ukrajinskej Kosťantynivke v Doneckej oblasti 6. septembra zrejme omylom dopadla ukrajinská raketa vypálená komplexom Buk, napísal denník The New York Times po analýze tejto udalosti. Úder v Kosťantynivke bol, čo sa počtu civilných obetí týka, jedným z najhorších na Ukrajine v posledných mesiacoch.

Podľa oznámenia ukrajinského ministra vnútra Ihora Klymenka pri ňom 17 ľudí zahynulo a 32 ďalších utrpelo zranenia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhruba dve hodiny po zásahu trhoviska obvinil z útoku Rusko. To od začiatku invázie mnohokrát podniklo útoky na ukrajinské civilné ciele.

K záveru, že Kosťantynivku pravdepodobne zasiahla ukrajinská strela, došli novinári The New York Times okrem iného na základe analýzy trajektórie rakety alebo preskúmania miesta jej dopadu. Dráhu letu pritom analyzovali na základe videozáznamu zverejneného Zelenským, na ktorom sa otáčajú ľudia, keď počujú zvuky približujúcej sa rakety. Na strechách zaparkovaných áut bol viditeľný jej odraz. Podľa novinárov amerického denníka raketa priletela z miest, ktoré sú pod kontrolou Ukrajiny.

Niekoľko minút pred zásahom trhoviska v Kosťantynivke sa okrem toho v miestnej skupine na platforme Telegram objavila správa o odpálení dvoch ukrajinských rakiet zem-vzduch z mesta Družkivka asi 16 kilometrov od Kosťantynivky. Odpálenie rakety počuli tiež reportéri The New York Times, ktorí boli v tom čase v Družkivke. To sa pritom časovo zhodovalo so zásahom trhoviska v Kosťantynivke, kam raketa dopadla o štyri minúty neskôr.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet