Na hlavný obsah

EXIT POLL: Najväčšiu šancu stať sa novým slovenským premiérom má podľa voličov Robert Fico

Vyplýva to z exit pollu, ktorý exkluzívne pre RTVS vypracovala agentúra MEDIAN SK.

EXIT POLL: Najväčšiu šancu stať sa novým slovenským premiérom má podľa voličov Robert Fico
Na snímke Robert Fico (Smer-SD), Michal Šimečka (PS) a Peter Pellegrini (Hlas-SD). Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák, koláž RTVS

Najväčšiu šancu zostavovať budúcu vládu a stať sa novým slovenským premiérom má podľa voličov Robert Fico zo Smeru-SD. Vyplýva to z exit pollu, ktorý exkluzívne pre RTVS vypracovala agentúra MEDIAN SK. Na premiérskom poste ho po voľbách vidí 36 percent oslovených občanov.

Druhú najväčšiu šancu obsadiť post predsedu vlády má podľa voličov Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Novým premiérom sa stane podľa 25 percent voličov. Práve jeho strana podľa exkluzívneho exit pollu pre RTVS získala najväčšiu dôveru voličov a so ziskom 20 percent vyhrala parlamentné voľby. Strana Roberta Fica získala 19,1 percent hlasov, na treťom mieste sa umiestnila strana Hlas-SD so ziskom 11,2 percenta hlasov.

Petra Pellegriniho z Hlasu-SD vidí na čele budúcej vlády 16 percent oslovených voličov. Dvadsaťtri percent voličov vidí na premiérskom poste niekoho iného. Exit poll exkluzívne pre RTVS realizovala agentúra MEDIAN SK 30. septembra 2023 na vzorke 16 805 respondentov.

Ako to vidia voliči iných strán?

Voliči OĽANO a priatelia zo spomínanej trojice politikov vidia na premiérskom poste najčastejšie Michala Šimečku (17 percent). Roberta Fica na tomto poste vidí 16,2 percent voličov tejto strany, Petra Pellegriniho zas 12,4 percent. Najviac voličov OĽANO – až 55 percent – predpokladá, že premiérom sa stane niekto iný.

Rovnako aj voliči strany Sloboda a solidarita (SaS) veria najviac lídrovi PS Michalovi Šimečkovi. Ako budúceho premiéra ho vidí 43,9 percent voličov tejto strany, Roberta Fica 25,7 percent a Petra Pellegriniho 10,3 percent. To, že na čele budúcej vlády bude iný politik si myslí 20,1 percent voličov SaS.

Voliči KDH, naopak, z trojice najhorúcejších kandidátov na premiéra dávajú najväčšie šance Robertovi Ficovi (26 percent), potom Michalovi Šimečkovi (18,6 percent) a na treťom mieste sa u nich umiestnil Peter Pellegrini (16,9 percent). Niekoho iného na tomto poste vidí 37,9 percenta voličov KDH.

Podľa podporovateľov hnutia Republika sa budúcim premiérom stane Robert Fico. Na čele vlády ho vidí 49,2 percent ich voličov. Na druhom mieste je Peter Pellegrini (10,4 percent), na treťom Michal Šimečka (5 percent).

Voliči SNS veria najviac Robertovi Ficovi (55,3 percent), potom Petrovi Pellegrinimu (14 percent) a Michala Šimečku na premiérskom kresle vidí 5,1 percenta voličov SNS. Niekoho iného na čele vlády očakáva 25,5 percent voličov tejto strany.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko