Na hlavný obsah

Americký novinár zostane v ruskej väzbe do konca novembra, rozhodol súd v Moskve

Súd v Moskve predĺžil Gerschkovichovi väzbu už dvakrát.

Americký novinár zostane v ruskej väzbe do konca novembra, rozhodol súd v Moskve
Na snímke americký novinár Evan Gershkovich. Foto: TASR/AP

Moskovský súd v utorok (19. 9.) zamietol odvolanie amerického novinára Evana Gershkovicha z denníka Wall Street Journal (WSJ). Novinár tak zostane vo väzbe až do 30. novembra v súlade s pôvodným rozhodnutím súdu. Informuje o tom stanica CNN s odvolaním sa na ruské médiá.

Súd v Moskve predĺžil Gerschkovichovi väzbu už dvakrát – v máji a v auguste – zakaždým o tri mesiace. Novinár sa v tejto veci prvýkrát odvolal v máji, súd mu však vtedy odvolanie taktiež zamietol.

V súvislosti s utorkovým verdiktom moskovského súdu veľvyslankyňa USA v Rusku Lynne Tracyová uviedla, že Gerschkovich „si uvedomuje závažnosť situácie, zostáva však pozoruhodne silný“.

„Evan vždy rád diskutuje o aktuálnom dianí,“ povedala veľvyslankyňa s tým, že vedel aj o tom, ako jeho rodičia minulý týždeň požiadali OSN, aby jeho záležitosť riešila na Valnom zhromaždení. Veľvyslankyňa v tejto súvislosti zdôraznila, že obvinenia proti Gershkovichovi sú nepodložené.

Obvinenie zo špionáže

Tohto 31-ročného novinára zatkli koncom marca v Jekaterinburgu a neskôr ho obvinili zo špionáže. Gershkovich a WSJ obvinenia odmietli a americké úrady jeho zadržanie označili za nezákonné. Rusko neposkytlo dostatočné dôkazy na potvrdenie obvinení, píše agentúra AP. Novinár môže v prípade odsúdenia skončiť v ruskom väzení až na 20 rokov.

Gershkovich je prvým americkým novinárom zatknutým a obvineným zo špionáže v Rusku od konca studenej vojny. Došlo k tomu po výraznom zhoršení rusko-amerických vzťahov súvisiacom s konfliktom na Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet