Na hlavný obsah

Poľsko pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine, prezident Duda hovorí o zlom pochopení slov tamojšieho premiéra

Situáciu objasnila aj poľská vláda.

Poľsko pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine, prezident Duda hovorí o zlom pochopení slov tamojšieho premiéra
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Poľsko pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine v súlade so svojimi záväzkami, vyhlásila vo štvrtok (21. 9.) poľská vláda. Reagovala tak na špekulácie o zastavení dodávok, ktoré vyvolali slová premiéra Mateusza Morawieckeho. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok v televízii TVN24 povedal, že „slová premiéra sa pochopili najhoršie, ako sa dalo. Myslím si, že pán premiér chcel povedať, že nebudeme Ukrajine dodávať nové zbrane, ktoré v súčasnosti kupujeme, aby sme zmodernizovali poľskú armádu“.

Špekulácie vyvolali slová premiéra Morawieckeho, ktoré uviedol v rozhovore pre súkromnú televíziu Polstat News v stredu (20. 9.).

Na otázku, či bude Poľsko aj naďalej podporovať Ukrajinu dodávkami zbraní a humanitárnou pomocou napriek sporu o dovoz obilia, odpovedal: „Už teraz neposielame zbrane Ukrajine, najmodernejšími zbraňami vybavujeme svoju armádu.“ Podľa dnešných objasnení tým myslel iba nové zbrane.

Nesprávnu interpretáciu premiérových slov spôsobil podľa DPA aj fakt, že správa, ktorú vydala poľská tlačová agentúra PAP, znela inak v poľskom a inak v anglickom jazyku. V poľskej verzii sa zo slov premiéra nedalo jednoznačne odvodiť, že Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní.

Poľsko je jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny od začiatku ruskej invázie. Vzťahy medzi krajinami sa však vyostrili po tom, čo Poľsko spolu so Slovenskom a Maďarskom predĺžilo zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Ukrajina následne podala sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet