Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Premiér Ódor skontroloval situáciu s migrantmi: Nedochádza k vážnejším incidentom, verejný poriadok je zachovaný

Spolupráca polície a ozbrojených síl podľa neho funguje.

Premiér Ódor skontroloval situáciu s migrantmi: Nedochádza k vážnejším incidentom, verejný poriadok je zachovaný
Na juh Slovenska prenikajú z Maďarska migranti. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Na slovensko-maďarskej hranici nie sú zaznamenané žiadne vážnejšie incidenty ani narušenie verejného poriadku v súvislosti s nelegálnou imigráciu. Skonštatoval to predseda vlády SR Ľudovít Ódor po návšteve hraničného priechodu v obci Chľaba v okrese Nové Zámky po zavedení balíčka opatrení. Spolupráca policajného zboru a ozbrojených síl podľa neho funguje.

Cieľom je zaistiť bezpečnosť. Premiér povedal, že najúčinnejšie riešenie by bolo zastaviť migrantov na vonkajšej hranici Schengenského priestoru, v tomto prípade na srbsko-maďarskej hranici.

Hoci táto je kratším hraničným úsekom a je na nej nasadený vysoký počet pohraničníkov a aj Slovensko sa snaží pomáhať, napriek tomu sa nedarí zachytávať migráciu na hraniciach Európskej únie. „A potom sa migranti dostávajú na hranice so Slovenskom.

Dielo má byť spomienkou na príchod sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a miestom na oslavu tohto sviatku.

Premiérovej kontrole na hranici s Maďarskom sa v reportáži venoval redaktor RTVS Radoslav Šebo:

V okrese Komárno hliadkujú spoločné hliadky, aby sa zachytávali migranti ešte pred prechodom na územie SR,“ povedal s tým, že hermetické uzavretie hraníc s Maďarskom nie je možné. Hranica je dlhšia a kapacity na jej stráženie menšie. „Musíme naše zdroje využívať efektívne,“ skonštatoval.

Polícia sa snaží, ako doplnil premiér, zvyšovať pocit bezpečnosti u občanov. „Rozumieme, že hoci Slovensko je pre migrantov tranzitnou krajinou, tak u časti obyvateľov táto nová skúsenosť môže vyvolávať pocit strachu. Preto je prítomnosť polície potrebná, aby obyvatelia cítili, že štát sa stará naďalej s maximálnou možnou intenzitou,“ povedal.

Ódor sa v danej súvislosti kriticky vyjadril k neochote časti poslancov Národnej rady SR v tomto týždni otvoriť mimoriadnu schôdzu parlamentu na prerokovanie vládneho návrhu novely zákona o pobyte cudzincov. Mala priniesť zmenu legislatívy, podľa ktorej by už polícia nevydávala potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi.

Dostávať potvrdenie by nemali najmä tí, ktorí cez SR iba migrujú. Premiér povedal, že už ďalšiu iniciatívu vláda nevyvinie, no potešila by ho poslanecká iniciatíva v tomto smere.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko