Na hlavný obsah

Prívalové dažde v Líbyi spôsobili rozsiahle záplavy, hlásia najmenej 150 obetí

Úrady vyhlásili stav mimoriadnej núdze.

Záplavy spôsobené prívalovými dažďami, ktoré v posledných dňoch zasiahli východnú Líbyu, by mohli mať až 2000 ľudských obetí len v meste Derna. V telefonickom rozhovore to dnes podľa agentúry AP miestnej televízii povedal premiér líbyjskej konkurenčnej vlády národnej stability pôsobiacej na východe krajiny Usáma Hamád.

Zdroj týchto čísel premiér neuviedol. Voda podľa neho v prístavnom meste „zmietla celé štvrte“ a tisíce ľudí sa nezvestných. Predchádzajúca celková bilancia obetí bola 150, pričom organizácia Červený kríž uvádzala, že očakáva nárast na 250, píše agentúra Reuters. Búrka zasiahla tiež pobrežné mestá Benghází, Susah, Bajdá a Mardž.

„Počet nezvestných je v tisíckach a počet mŕtvych presahuje 2000,“ povedal podľa Reuters Hamád. Mesto Derna je podľa miestnych médií nedostupné a nefunguje v ňom elektrina ani v ňom nie je signál. Značnú devastáciu ukazujú zábery mesta na sociálnych sieťach.

Stredomorská búrka Daniel udrela už v nedeľu (10. 9.) na líbyjskej pevnine, kde pustošila domy a cesty a spôsobila rozsiahle záplavy. Líbyjské úrady na východe krajiny vyhlásili stav mimoriadnej núdze, nechali uzavrieť školy a obchody a vyhlásili zákaz nočného vychádzania.

Podľa svedkov pokračujú pátracie a záchranné akcie v Benghází. Premiér Hamád vyhlásil Darnu za zónu katastrofy, keď prívalové dažde a záplavy poničili veľkú časť mesta, uviedla agentúra AP.

Desiatky obetí sú podľa AP potvrdených tiež v mestách Bajdá a Susah. Líbyjský Červený kríž uviedol, že v Bajdá stratil kontakt s jedným zo svojich pracovníkov, ktorý sa pokúšal vyslobodiť uväznenú rodinu.

Uzavreli prístavy pre vývoz ropy

„Najmenej 150 ľudí zahynulo v dôsledku záplav spôsobených búrkou Daniel v Darná, v okrese Džabal al-Achdar a na predmestí Mardže“ na východe Líbye, povedal agentúre AFP hovorca paralelnej exekutívy sídliacej v Benghází Muhammad Masúd.

„Spali sme a keď sme sa zobudili, zistili sme, že všade okolo domu je voda. Sme stále vo vnútri a snažíme sa dostať von,“ povedal obyvateľ Darná Ahmad Muhammad telefonicky agentúre Reuters.

Už v sobotu (9. 9.) večer boli na tri dni uzavreté štyri prístavy významné pre vývoz ropy – Rás Lanúf, Zuvajtína, Briga a As-Sidr. Agentúre Reuters to oznámili dvaja inžinieri z ropného priemyslu.

Premiér vlády národnej jednoty v Tripolise Abdal Hamíd Dbaíbá v nedeľu povedal, že nariadil všetkým štátnym úradom, aby „sa okamžite vysporiadali“ so škodami a záplavami vo východolíbyjských mestách.

Líbya sa viac ako desať rokov po skončení konfliktu potýka so zle fungujúcou infraštruktúrou. Vláda šesťmiliónovej krajiny je rozdelená na konkurenčné celky na východe a západe, pričom každý z nich podporujú iné skupiny ozbrojených skupín a zahraničných vlád, píše AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet