Na hlavný obsah

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov USA dal súhlas so začatím procesu ústavnej žaloby na prezidenta Bidena

Biely dom odsúdil snahu o žalobu ako politicky motivovanú.

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov USA dal súhlas so začatím procesu ústavnej žaloby na prezidenta Bidena
Predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Kevin McCarthy. Foto: TASR/AP

Republikánsky predseda americkej Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy dal v utorok (12. 9.) súhlas so začatím procesu ústavnej žaloby (impeachmentu) na demokratického prezidenta Joea Bidena.

McCarthy uviedol, že Biden podľa neho klamal americkému ľudu o zahraničných aktivitách svojho syna Huntera Bidena, informovali tlačové agentúry. Biely dom odsúdil snahu o impeachment ako politicky motivovanú.

McCarthy uviedol, že vyšetrovanie Snemovne reprezentantov zistilo „korupčnú kultúru“ okolo Bidenovej rodiny. Vyšetrovanie sa zameria na „obvinenie zo zneužitia právomocí, obštrukcie a korupcie“, uviedol server BBC News.

McCarthy v poslednom čase čelí čoraz silnejšiemu tlaku pravicového krídla svojej strany, ktoré podporuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby proti Bidenovi zakročil, píše AP. Agentúra AFP zase pripomína, že McCarthy musel spolustraníkom urobiť veľa ústupkov, aby v januári získal predsednícke kreslo.

„Predseda McCarthy by nemal ustupovať extrémnym, krajne pravicovým poslancom, ktorí vyhrážajú sa zvrhnutím vlády. Dôsledky pre americký ľud sú príliš vážne, „uviedol podľa AP hovorca Bieleho domu Ian Sams.

Úrady Hunterovi Bidenovi pripisujú neskoré zaplatenie daní z príjmov za dva roky a tiež neregulárny nákup strelnej zbrane v roku 2018. Prípad má na starosti špeciálny vyšetrovateľ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet