Do konca budúceho roka na Slovensku skončí 21 detských pohotovostí. Redukciu odobril podpisom vyhlášky minister zdravotníctva. Prvé zmeny nás pritom čakajú už od októbra. Situáciu sme mapovali na západnom Slovensku. Začneme v Zlatých Moravciach, ktoré dostali stopku pre naštartovanie nefunkčnej pohotovosti.
Zlatomoravčania majú najbližšiu detskú pohotovosť v Nitre. Hovoria, že cestovať s chorým dieťaťom 25 kilometrov nie je vždy jednoduché. Najmä pre tých, ktorí nemajú auto. Ešte pred piatimi rokmi v týchto priestoroch detská pohotovosť v Zlatých Moravciach fungovala. Slúžili v nej siedmi pediatri.
„Pacienti cez týždeň bežne nepotrebovali našu starostlivosť. Bolo ich tu málo. Do 20 až 30 minút je na pohotovosti v Nitre, kde keď slúžime, tých služieb nám nevyjde veľa a dá sa to zvládnuť,“ uviedla pediatrička v Zlatých Moravciach Anna Kováčová.
Na budúci rok Nitriansky samosprávny kraj pravdepodobne zruší detskú pohotovosť v Šali. Pacientov odporučí do Nových Zámkov.
Téme sa venovali redaktori RTVS Dominika Kusá a Miroslav Lyko:
Pohotovosť v Púchove nefunguje už roky
Detská pohotovosť v Púchove nefunguje už štyri roky, zatvorili ju pre nedostatok lekárov. Teraz zhasla pre obyvateľov nádej na jej znovuotvorenie. Od októbra totiž rezort zdravotníctva vypustil pevný bod APS pre deti a dorast v Púchove.
Malí pacienti z celého okresu musia s rodičmi dochádzať do Považskej Bystrice. Za zachovanie pohotovosti spísali aj petíciu s viac ako 11-tísíc podpismi. Nepomohlo. „Je nám to ľúto, že sa podpísaním tejto vyhlášky zrušila možnosť zriadenia aj v budúcnosti tohto pevného bodu,“ povedala primátorka mesta Púchov Katarína Heneková.
Pevný bod od októbra strácajú aj Bánovce nad Bebravou, tam tiež pohotovosť nefunguje už dlhšie. Trenčiansky kraj príde o pevné body v šiestich z deviatich okresoch kraja. Župa s tým zásadne nesúhlasí.
„A ohrozí aj fungovanie zvyšných troch ambulancií APS pre deti a dorast, keďže dôjde k ich preťaženiu,“ priblížila hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Lenka Kukučková.
Stopku dostane aj Myjava či Partizánske
Fungovať by mali len detské pohotovosti v okresoch Trenčín, Považská Bystrica a Prievidza. Stopku dostane od júla budúceho roka Myjava a Nové Mesto nad Váhom od novembra Partizánske a Dubnica nad Váhom.
„Spádová oblasť nášho mesta je približne 60-tisíc obyvateľov, ktorí budú musieť cestovať desiatky kilometrov,“ vysvetlil hovorca mesta Dubnica nad Váhom Ľubomír Bobák.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) za záchranu pohotovostí lobuje už dlhšie. Má prísľub v tejto veci konať od lídrov politických strán. „Ktoré majú dlhodobo päť a viac percent v prieskumoch verenej mienky. Z deviatich máme so siedmimi podpísané zmluvy, že po voľbách sa k tejto téme vrátia,“ povedal predseda ZMOS Jozef Božik.
Zmenu chcú vyrokovať s novým ministrom zdravotníctva a vládou najmä tam, kde je dostatok lekárov.