Na hlavný obsah

Slovenské hypotéky nie sú v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ drahé, tvrdí odborníčka

Sú na rovnakej úrovni ako pred 10 rokmi.

Slovenské hypotéky nie sú v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ drahé, tvrdí odborníčka
Ilustračná snímka – bankovky. Foto: RTVS

Hypotekárny trh na Slovensku funguje už 25 rokov a za ten čas si prešiel výraznými zmenami. V súčasnosti sa však čoraz viac hovorí o zvyšovaní úrokových sadzieb na hypotékach a neúmernosti.

No ako povedala riaditeľka pre oddelenie úverov a lízingov zo spoločnosti Centrum poistenia Jana Valkučáková, ročné úrokové sadzby hypoték sa pohybovali v začiatkoch na úrovni 13,5 pertcenta, dnes oscilujú stále ešte pod piatimi percentami. V porovnaní s krajinami EÚ nie sú slovenské hypotéky drahé.

„Ak sa pozrieme na dostupné májové štatistiky Európskej centrálnej banky, tak priemerná sadzba nových hypoték bola na úrovni 3,6 percenta. Vyššie úrokové sadzby sú v Maďarsku, zhruba 10 percent, ale aj v Poľsku, približne 8 percent,“ poznamenala Valkučáková.

Súčasné úrokové sadzby na Slovensku sa síce javia ako vysoké. Faktom podľa nej je, že v súčasnosti dosahujú úroveň z roku 2013, čiže nie je to žiadna novinka.

Ich pokles sa nedá predpovedať

Najčastejšia otázka klientov je, kedy budú sadzby na hypotékach klesať. „Mať tak vešteckú guľu, vedeli by sme odpovedať. No dá sa predpokladať, že ak základná úroková sadzba ECB koncom roka 2023 dosiahne maximum, na hypotekárnom trhu už nebudú sadzby pod hranicou 5 percent,“ uviedla odborníčka.

Priemerná výška hypotéky sa v začiatkoch pohybovala na úrovni pod 30-tisíc eur, v súčasnosti je to zhruba 85-tisíc eur. Kým dnes vie záujemca o hypotéku vybaviť úver aj do 48 dní, v začiatkoch trval schvaľovací proces približne 30 dní.

Maximálna výška úveru bola v začiatkoch 70 percent z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, dnes je to 80 percent. Maximálna splatnosť úveru bola do dosiahnutia 65 roku klienta, dnes do 70 veku klienta.

To sú len niektoré údaje ak si porovnáme začiatky zrodu hypoték na Slovensku s rokom 2023. „Čo sa v podstate nezmenilo, je fakt, že tento produkt patrí k najdôležitejším zdrojom financovania investícií súvisiacich s bývaním,“ hovorí Valkučáková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika