Na hlavný obsah

Spojenci Ruska chcú na Valnom zhromaždení OSN blokovať prijatie niektorých deklarácií

Kritizujú protiruské sankcie. Údajne poškodzujú ich rozvoj.

Spojenci Ruska chcú na Valnom zhromaždení OSN blokovať prijatie niektorých deklarácií
Na snímke sála Valného zhromaždenia OSN. Foto: TASR/Martin Baumann

Skupina štátov majúcich úzke vzťahy s Ruskom chce zablokovať niekoľko vyhlásení. Tie sa majú prijať počas nadchádzajúcej všeobecnej rozpravy na Valnom zhromaždení OSN. Týka sa to aj dokumentu, ktorý má potvrdiť ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN prijaté v roku 2015. Uviedla to v noci na pondelok (18. 9.) agentúra DPA.

Generálny tajomník OSN António Guterres označil tento dokument za „kvantový skok“ na oživenie rozvojových cieľov, ktorých plnenie výrazne zaostáva za predsavzatiami.

Okrem Ruska sa pod listom adresovaným predsedovi Valného zhromaždenia OSN Dennisovi Francisovi podpísalo aj Bielorusko, Bolívia, Eritrea, Irán, Kuba, Nikaragua, Severná Kórea, Sýria, Venezuela a Zimbabwe.

Signatárske krajiny kritizujú sankcie uvalené na Rusko po spustení jeho invázie na Ukrajinu, ktoré poškodzujú ich rozvoj. Ďalej tvrdia, že počas rokovaní o deklaráciách sa „ignorovali legitímne obavy veľkého počtu rozvojových krajín“.

Blokáda by mohla ohroziť úspech samitu o cieľoch trvalo udržateľného rozvoja, ktorý OSN považuje za kľúčový a začne sa v pondelok. Deklarácia sa má prijať jednomyseľne a okrem iného podporovať reformu medzinárodného finančného systému. Vďaka tomu by chudobné krajiny mali napríklad možnosť získať lacnejšie pôžičky a prístup k ďalším peniazom od Svetovej banky.

Ciele trvalo udržateľného rozvoja

Na konferencii OSN, ktorá sa konala 25. – 27. septembra 2015 v New Yorku, sa prijalo 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Do roku 2030 sa má okrem iného odstrániť chudoba vo všetkých jej formách všade na svete či zabezpečiť rovnaký prístup k inkluzívnemu a kvalitnému vzdelaniu a podporovať celoživotné vzdelávanie pre všetkých. Dosiahnutie týchto cieľov však výrazne spomalila koronavírusová pandémia, vojna na Ukrajine a dlhová kríza v chudobných krajinách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet