Na hlavný obsah

Vodná slalomárka Mintálová dosiahla najväčší úspech v kariére. Prvýkrát vyhrala preteky Svetového pohára

Vo finále predviedla čistú jazdu.

Vodná slalomárka Mintálová dosiahla najväčší úspech v kariére. Prvýkrát vyhrala preteky Svetového pohára
Na archívnej snímke slovenská reprezentantka Eliška Mintálová. Foto: TASR

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová prvýkrát v kariére vyhrala preteky Svetového pohára. V sobotu (2. 9.) triumfovala v K1 na podujatí v španielskom Seu d’Urgell. Vo finále predviedla čistú jazdu a zvíťazila s náskokom šiestich stotín sekundy pred Austrálčankou Jessicou Foxovou a Taliankou Stefanie Hornovou (+0,87).

Mintálová dosiahla svoje druhé pódiové umiestenie v SP v kariére, pred dvomi rokmi bola v La Seu tretia. Medzi kajakármi zvíťazil Peter Kauzer zo Slovinska.

Za sebou nechala aj olympijskú šampiónku

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka postúpila do finále deviatym najlepším semifinálovým časom. Začala v ňom sľubne, bez chýb, dravo a postrážila si aj nevyspytateľnú strednú časť, v ktorej ešte zrýchlila.

Zajazdila čisto a v cieli mala náskok 0,06 s na olympijskú šampiónku Foxovú, ktorá štartovala ako prvá. Čas 99,36 bol rýchlejší ako najlepší semifinálový výkon Španielky Maialen Chourrautovej a Mintálová tak mohla pomýšľať na víťazstvo. Napokon sa jej to podarilo, všetky zvyšné konkurentky sa zaradili až za ňu.

„Neviem, čo k tomu povedať. Cítim sa úžasne. Snažila som ísť na maximum, útočila som v každej bránke. Bola to veľmi vydarená jazda. Som veľmi šťastná z môjho výkonu, aj z hľadiska olympijskej kvalifikácie,“ povedala Mintálová, ktorá je zároveň aj líderka v internej olympijskej nominácii slovenských kajakárok.

„Už pri prejazde z prvej do druhej bránky som cítila, ako mi to pekne skĺzlo. Už vtedy som si povedala, že to môže byť dobrá jazda, aj keď som vedela, že o všetkom sa rozhoduje až v spodnej pasáži. Išlo sa mi fakt dobre, omnoho lepšie ako v semifinálovej jazde, cítila som ten sklz, ktorý mi predtým chýbal. Som neskutočne šťastná, ako to vypálilo, nečakala som, že môžem byť prvá,“ dodala pre JOJ Šport.

Medzi mužmi triumfoval Kauzer

Už semifinále bolo konečnou stanicou pre Soňu Stanovskú, ktorá obsadila 20. priečku s odstupom 8,82 s na najrýchlejšiu Chourrautovú. Od postupu ju delilo 2,84 s.

Medzi mužmi sa z prvenstva radoval skúsený Slovinec Peter Kauzer, ktorý rovnako ako Mintálová nemal vo finále ani jeden dotyk s bránkou. Tridsaťdeväťročný Slovinec vyhral s náskokom 1,08 s pred Britom Joeom Clarkeom a Čechom Vítom Přindišom (+1,54).

Finále sa skončilo pohromou pre najrýchlejších semifinalistov zo Španielska, v ženskej kategórii Chourrautová klesla na štvrtú priečku, u mužov skončil Miquela Trave až šiesty.

Slovenským reprezentantom sa nepodarilo prebojovať do finále, z tria kajakárov skončil najlepšie Martin Halčin, ktorý obsadil v semifinále 16. priečku s mankom 3,21 s na Traveho. Pripísal si dve trestné sekundy, pod čiarou postupu zostal o 1,40 s. Jakub Grigar obsadil 19. (+3,74) a Adam Gonšenica 35. priečku (+13,07).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport