Na hlavný obsah

Žiaci nerozumeli úlohám v prijímacích testoch na stredné školy. Dostali aj také, ktoré nepreberali

Niektoré zadania neboli v súlade so vzdelávacím programom.

Žiaci nerozumeli úlohám v prijímacích testoch na stredné školy. Dostali aj také, ktoré nepreberali
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Žiaci dostali v prijímacích testoch na stredné školy aj úlohy, ktoré sa na základných školách neučili. Takmer polovica zadaní z literatúry nebola v súlade so vzdelávacím programom. Štátna školská inšpekcia hovorí, že je to dlhodobý problém.

Na vlaňajšie testy sa bližšie pozrela školská inšpekcia. Zavítala na 23 škôl. V zadaniach našla otázky, ktoré deviataci nepreberali. Najviac ich bolo v literatúre. Tie podľa inšpekcie mohli ovplyvniť výsledok testu.

„Napríklad, čo je to alegória, epos, sonet, anafora, epitaf. Potom sa tam objavuje trpný rod, čo sa už neučí. Dieťa, ktoré nemá na to, aby si zaplatilo cez rodiča doučovanie, možno samotných učiteľov strednej školy, tak stráca šancu,“ vysvetlila hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

Téme sa v spravodajstve RTVS venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:

Testy na prijímačky pripravujú učitelia stredných škôl alebo si na to najmú externú firmu. Musia sa pri tom držať vzdelávacích štandardov. „Čo musia žiaci ovládať na konci deviateho ročníka a z toho sa vychádza. Nič iné tam byť nemôže,“ priblížil riaditeľ Gymnázia Bilíková Daniel Kasala.

Ťažšie testy robia niektoré stredné školy aj preto, že majú veľký pretlak záujemcov, a chcú získať tých najlepších. „Neviem, či tí najlepší sú tí, čo sa vedia naučiť encyklopedické vedomosti, alebo tí, čo vedia kriticky myslieť,“ myslí si Štofková Dianovská.

Školská inšpekcia školy upozorní, sankcie neukladá. Volá po systémových riešeniach, napríklad jednotné skúšky pre uchádzačov stredných škôl. Štát o ich zavádzaní zatiaľ neuvažuje.

„Je to proces, ktorý vyžaduje väčší časový horizont a dostatočný priestor na prezentáciu názorov, návrhov a podnetov všetkých subjektov,“ reagovalo ministerstvo školstva.

Prijímacie skúšky zo slovenského jazyka či matematiky čakajú školákov v máji.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko