Na hlavný obsah

Zo zahraničia hlasoval rekordný počet voličov. Najviac obálok prišlo z Česka

Obálku vrátilo 80,5 percenta zaregistrovaných voličov zo 104 štátov.

Zo zahraničia hlasoval rekordný počet voličov. Najviac obálok prišlo z Česka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Martina Kriková

Zo zahraničia hlasovalo poštou 58 779 voličov, ide o rekordný počet. O voľbu poštou požiadalo spolu 72 993 ľudí. Zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila v piatok (29. 9.) o 12.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

„Návratnú obálku vrátilo 80,5 percenta zaregistrovaných voličov zo 104 štátov,“ uviedol rezort. Najviac návratných obálok prišlo ministerstvu vnútra z Českej republiky (23 486). Nasleduje Spojené kráľovstvo (6 238) a Nemecko (5 546). V prvej desiatke sú ďalej Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, USA, Írsko, Belgicko a Francúzsko.

„Všetky návratné obálky boli priebežne ukladané do zapečatených schránok. Spracovávať hlasy zo zahraničia bude 18 osobitných okrskových volebných komisií, ktoré sú zložené zo zástupcov kandidujúcich politických subjektov,“ priblížilo MV. Samotné sčítavanie odštartujú v sobotu (30. 9.) od 18.00 h.

Ministerstvo vnútra v piatok poobede odoslalo obciam a mestám zoznamy voličov, ktorí odhlasovali poštou. Týchto voličov musia zo zoznamu vyčiarknuť. „Voliči s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí nestihli včas zaslať návratnú obálku alebo ju vôbec neodoslali, majú možnosť voliť v deň volieb na území SR. Hlasovať môžu v obci trvalého pobytu,“ poukázalo. Vo volebnej miestnosti mimo miesta trvalého pobytu možno hlasovať na základe hlasovacieho preukazu.

Prvýkrát mohli slovenskí občania hlasovať poštou vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2006. V týchto voľbách to bolo po šiesty raz. Pri posledných voľbách v roku 2020 volilo prostredníctvom pošty 48 925 voličov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko