Na hlavný obsah

Austrálčania v referende odmietli zmenu ústavy v prospech pôvodných obyvateľov

Oznámil to tamojší vicepremiér Richard Marles.

Austrálčania v referende odmietli zmenu ústavy v prospech pôvodných obyvateľov
Ilustračná snímka. Foto: Chu Chen/Xinhua News/Profimedia

Austrálski voliči odmietli v sobotu (14. 10.) v referende návrh zakotvenia zmienky o pôvodných obyvateľoch do austrálskej ústavy, oznámil tamojší vicepremiér Richard Marles. Informuje o tom agentúra AFP.

„Austrálčania nehlasovali za zmenu ústavy,“ potvrdil Marles po tom, čo čiastkové výsledky preukázali, že reforma v referende neuspela. Po sčítaní hlasov z dvoch tretín volebných miestností hlasovalo proti zmene ústavy 55 percent voličov. Austrálsky vicepremiér zároveň zdôraznil, že „tieto výsledky do najväčšej miery rešpektujeme“.

Napriek podpore zo strany stredoľavicovej vlády v krajine kampaň na podporu referenda zaostávala v prieskumoch verejnej mienky niekoľko mesiacov a porážka sa všeobecne očakávala.

V prípade pozitívneho výsledku referenda by pôvodných obyvateľov Austrálie uznali v austrálskej ústave prvýkrát od jej prijatia v roku 1901. Zároveň mal vzniknúť poradný orgán, ktorého úlohou má byť pripomienkovanie vládnych opatrení týkajúcich sa pôvodných obyvateľov.

Austrálska volebná komisia uviedla, že do hlasovania v referende sa prihlásilo viac ako 17 miliónov ľudí, čo je najviac v histórii krajiny.

Na zmenu austrálskej ústavy potrebujú „dvojitú väčšinu“. To znamená, že za možnosť ‚áno‘ musela v referende hlasovať nadpolovičná väčšina na celoštátnej úrovni a zároveň to musí byť v najmenej štyroch zo šiestich štátov Austrálie. Nedávne výsledky v prieskumoch preukázali, že za návrh je asi 40 percent Austrálčanov a 60 percent je proti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet