Horská záchranná služba (HZS) v sobotu (28. 10.) zasahovali súbežne pri dvoch prípadoch. Výjazd vykonali k dvojici zranených českých horolezcov aj k vyčerpanej a dehydratovanej a vyčerpanej slovenskej turistke. Informovali o tom na svojom webe.
Pri prvom zásahu zistili, že sa muž z dvojice pošmykol a poranil si koleno. Jeho partnerka si poranila prst, keď ho zaisťovala. Incident sa stal medzi Pyšným štítom a Poslednou vežou.
„Obom chýbal kompletný výstroj a stúpacie železá, keďže vo vysokohorskom teréne prevládajú zimné podmienky. Horolezci neboli ďalej schopní túru dokončiť. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Popradu,“ opísala HZS.
Zasiahol aj vrtuľník, ktorý dvojicu dopravil na heliport v Starom Smokovci. Tam ich odovzdali záchranárom.
Pomohli aj dehydratovanej Slovenke
V rovnakom čase si pomoc vyžiadala aj 47-ročná slovenská turistka pod Kriváňom. V túre nedokázala pokračovať pre vyčerpanie a dehydratáciu, k čomu sa pridalo so zhoršujúcim sa počasím a rýchlym stmievaním aj podchladenie.
„Po vyzdvihnutí dvoch záchranárov HZS na heliporte v Starom Smokovci smerovali do terénu pod Kriváňom. Počasie a rýchle stmievanie nedovolilo vysadenie záchranárov HZS pri postihnutej, a tak sa vrtuľník z dôvodu zachovania bezpečnosti musel vrátiť na svoju základňu,“ opísala HZS s tým, že záchranári pokračovali z najbližšieho bezpečného bodu pozemne.
Žene išlo pomôcť 12 záchranárov. Po tom ako ju dostali k terénnemu vozidlu pri Janskom plese ju odviezli do Starého Smokovca a odovzdali ju do rúk záchranárov.
Problémom bola neskorá túra
Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje návštevníkov hôr, že s príchodom jesene dochádza k rýchlemu stmievaniu a poklesu teplôt s výrazným rozdielom medzi dňom a nocou.
„Aktuálne už vo vysokohorskom teréne pretrvávajú zimné podmienky, čomu je potrebné prispôsobiť výstroj aj výzbroj. Stále vyzývame na sledovanie aktuálnych podmienok a vývoja počasia pred plánovaním túry,“ uviedla HZS.
V prípade záchranných akcií horská služba tiež upozorňuje, že leteckú techniku nie je možné nasadiť z bezpečnostných dôvodov v horskom teréne po zotmení, ani za nepriaznivého počasia a silného nárazového vetra. Všetky zásahy budú v takýchto prípadoch vykonávať záchranári pozemne a môžu trvať niekoľko hodín.
„Prosíme návštevníkov, aby pri plánovaní túr prihliadali aj na tieto skutočnosti a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku pri pohybe v horskom teréne,“ uviedla HZS. Pripomína ďalej, že od 1. novembra platí v Tatranskom národnom parku (TANAP) sezónna uzávera vysokohorských chodníkov a trás.