Pondelková výzva (9. 10.) na registráciu do programu Obnov dom vyčerpala svoje kapacity za 70 minút. Ľudia sa naďalej sťažujú na systém tzv. ,,Rýchlych prstov“. Podľa odborníkov by pri žiadosti o dotácie nemal rozhodovať čas a počítačová zdatnosť.
Od spustenia štvrtej výzvy na stránke obnovdom.sk ubehlo už niekoľko dní. Stále však pribúdajú negatívne ohlasy nie len na to, že systém nefungoval tak, ako mal, ale aj na to, že mali výhodu ľudia, ktorí vedia lepšie pracovať s počítačom.
Pozrite si reportáž, ktorá sa venuje problémom, ktoré sprevádzajú program Obnov dom:
„Z nášho pohľadu, problém je práve v tom krátkom čase, ako je možné, že reálne na to, aby som sa prihlásil do nejakej štátnej výzvy mám hodinu. Považujeme to možno dokonca za diskriminačné voči ľuďom ktorý v tom čase nemôžu byť pri počítači lebo napríklad majú svoju prácu,“ upozorňuje Ľubor Illek zo slovensko.digital.
Slovenská agentúra životného prostredia napriek vlne kritiky považuje štvrtú výzvu za úspešnú. Do budúcna plánujú niektoré vylepšenia, ktoré by mali tieto problémy riešiť.
„Do piatej výzvy ktorá bude spustená na jar určite budeme robiť zmeny, budeme sa snažiť zakomponovať viac pripravenosť žiadateľov, to znamená že budú disponovať dokumentami a budeme tak isto prechádzať na iný informačný systém,“ priblížila zástupkyňa riaditeľa Slovenskej agent. živ. prostredia Kristína Korčeková.
Systém rýchlych prstov
Odborníci zo Slovensko Digital vravia že sa systém ,,rýchlych prstov“ musí do budúcna zmeniť. Kritizujú aj postup podávania žiadostí.
„Dnešná situácia, že ľudia sa musia najprv povinne prihlásiť cez web elektronicky a následne musia znova tú istú žiadosť poslať je nezmyselná. Občan by mal mať možnosť si vybrať či tú žiadosť chce podať elektronicky alebo listinou, čiže na papieri,“ hovorí Illek.
„Museli sme spraviť rozhodnutie, aby sme splnili cieľ 13-tisíc obnovených domov, museli sme mať minimálne 13-tisíc žiadateľov zazmluvnených. Preto určitý typ elektronizácie bol nevyhnutný. Čisto papierovo by sme to jednoducho nezvládli aj s tým počtom ľudí, ktorých máme,“ vysvetľuje Korčeková.
Slovenská agentúra životného prostredia neplánuje štvrtú výzvu opakovať. V ďalších výzvach by sa mal proces zjednodušiť a sprístupniť viac aj ľuďom, ktorí nemajú veľké počítačové zdatnosti.