Na hlavný obsah

O post šéfa snemovne USA sa uchádza deväť republikánov. Rozhodnúť o ňom chcú v utorok

Interné spory už skoro tri týždne paralyzujú jednu z komôr Kongresu.

O post šéfa snemovne USA sa uchádza deväť republikánov. Rozhodnúť o ňom chcú v utorok
Na snímke budova amerického Kapitolu počas východu Slnka 18. októbra 2013 vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Kongresmani Republikánskej strany si tento týždeň opäť vyberajú kandidáta na pozíciu predsedu americkej Snemovne reprezentantov v snahe preniesť sa cez interné spory, ktoré už skoro tri týždne jednu z dvoch komôr Kongresu paralyzujú.

Situácia zostáva pomerne nevyspytateľná, keďže o nomináciu do čela snemovne sa nanovo prihlásilo deväť republikánov. Strana chce o novom kandidátovi rozhodnúť v utorok (24. 10.).

Republikánska parlamentná väčšina sa musela vrátiť na začiatok procesu po tom, ako minulý týždeň stroskotala kandidatúra prominentného kongresmana Jima Jordana. Predstaviteľ ultrakonzervatívneho krídla strany nedokázal získať podporu niektorých umiernenejších kolegov.

Musel tak z boja odstúpiť rovnako ako pôvodný nominant Steve Scalise. Republikáni zároveň nenašli spoločnú reč o záložnom pláne v podobe posilnenia právomocí dočasného, nezvoleného šéfa snemovne Patricka McHenryho.

Zákonodarná komora, v ktorej republikáni prevažujú pomerom 221 hlasov ku 212, tak zostáva tretím týždňom nečinná. Kríza vypukla po tom, ako sa posledný zvolený šéf Kevin McCarthy 3. októbra stal prvým odvolaným predsedom v dejinách orgánu.

Za jeho zosadenie hlasovalo spoločne so všetkými demokratmi osem republikánov, ktorí dávali najavo frustráciu z rozpočtových kompromisov.

Po ukončení Jordanovej kandidatúry začali podľa médií viaceré republikáni zvažovať vlastné šance na zisk jednej z najvyšších pozícií v americkej politike. Počas víkendu sa počet kandidátov vyšplhal na deväť. 

Na pondeľňajší (23. 10.) večer strana avizovala poradu za zatvorenými dverami, kde by uchádzači prezentovali svoje plány. V utorok dopoludnia je na programe interná voľba nového nominanta, uvádza denník The New York Times.

Emmer ako jeden z favoritov

Za jedného z favoritov je považovaný 62-ročný Tom Emmer, ktorý bol doteraz tretím najvyššie postaveným parlamentným republikánom.

Bývalý hokejový tréner, ktorý je v Kongrese od roku 2015, má okrem iného podporu McCarthyho, avšak mohol by čeliť odporu skalných priaznivcov exprezidenta Donalda Trumpa. Ten podľa webu Politico v zákulisí dal najavo, že Emmerovu kandidatúru nepodporuje.

Favoritom skupiny najbližších Trumpových spojencov bude zrejme 44-ročný zástupca štátu Florida Byron Donalds. Člena ultrakonzervatívnej frakcie House Freedom Caucus, ktorá robila problémy predchádzajúcim republikánskym lídrom vrátane McCarthyho, už v januárovej voľbe na pléne snemovne podporilo až 20 kolegov.

Kandidujú tiež Kevin Hern, predseda parlamentného klubu Republican Study Committee presadzujúceho priority konzervatívcov alebo Austin Scott, ktorý v internom hlasovaní získal 81 hlasov, keď prekvapivo po odstúpení Scaliseho vyzval Jordana.

Oficiálnym kandidátom Republikánskej strany sa stane ten, kto v straníckej voľbe získa väčšinu hlasov. Ak na ňu nikto nedosiahne pri prvom hlasovaní, vypadne z voľby najslabší kandidát a hlasuje sa znova. Tento postup sa opakuje, kým niekto nezíska väčšinu.

Väčšina podporí víťaza vnútrostraníckej voľby

Väčšina kandidátov sa počas víkendu zaviazala, že na pléne snemovne podporí víťaza vnútrostraníckej voľby. Nech už ním bude ktokoľvek, informuje Politico.

Iniciatíva prichádza po tom, ako Jordan odmietol podporiť svojho pôvodného súpera Scaliseho, ktorý napokon svoju kandidatúru odvolal bez hlasovania na pléne. Počínanie Jordana a jeho spojencov potom prispelo k nevôli niektorých republikánov, keď sa nominantom stal kongresman z Ohia.

Či bude tentoraz republikánska väčšina dostatočne jednotná, ukážu až najbližšie dni. Politici z oboch veľkých strán pritom zdôrazňujú, že bezvládie v snemovni treba čo najrýchlejšie ukončiť.

Aby mohol Kongres zabrániť kolapsu vládnych financií hroziacemu za menej ako mesiac a prerokovať vládny návrh krízového balíka s desiatkami miliárd dolárov pre Ukrajinu a Izrael.

„Je to hanba pre Republikánsku stranu. Je to hanba pre národ a musíme sa jeden na druhého pozrieť a ten problém vyriešiť, „povedal v nedeľnom (22. 10.) rozhovore Mccarthy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet