V oblastiach, kde sú na poliach biopásy, pribudli vtáky či hmyz. A to hneď v prvom roku od ich založenia. Zistili to ochranári. No zatiaľ, čo prírode takto rozdelené polia pomáhajú, poľnohospodárom naďalej spôsobujú ťažkosti.
Viac hmyzu, vtáctva, aj drobnej zveri. Biopásy na poliach pribudli len tento rok, ich základným cieľom je obohatenie krajiny.
„Aby sme hlavne tie veľké monokultúrne plochy vedeli rozčleniť a dať do toho aj trochu života. Akákoľvek burina tam je – pás buriny slúži ako kryt, kde sa živočíchy môžu schovať, už to je veľkým prínosom,“ vysvetľuje ochranár, člen dobrovoľnej stráže prírody Stanislav Kováč.
Biopásom sa v reportáži venovala aj redaktorka RTVS Jana Obrancová:
Pozitívny vplyv na biodiverzitu potvrdil aj najnovší výskum v 40 lokalitách Slovenska. Výsledky prekonali aj očakávania ochranárov.
„Mysleli sme, že budeme pozitívne výsledky čakať niekoľko rokov. Keď sa pozrieme na vtáctvo ktoré na biopásoch hniezdi, tá početnosť bola na biopásoch 4,4 násobne vyššia ako mimo nich. Druhy, ktoré u nás ubúdajú, boli početnejšie 7,5 násobne,“ priblížil ochranár zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Jozef Ridzoň.
Do tvorby biopásov na poliach sa u nás v prvom roku zapojila len asi polovica podnikov, ktoré však obhospodarujú až 85 percent poľnohospodárskej pôdy.
Z ich strany však zaznieva kritika – biopásy nemôžu ošetrovať proti škodcom a časť roka ich ani kosiť.
Útočisko pre škodcov
„V biopásoch si našli útočište hraboše poľné, ktoré významným spôsobom znižujú poľnohospodársku produkciu. Rozmnožili sa nám tam invázne rastliny a buriny, preto je z nášho pohľadu dôležité odstrániť tieto problémy,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Bude otázne, či pre tieto problémy farmári biopásy zachovajú. Čo je podľa ochranárov nevyhnutné. „Nevravím, že sú dokonalé, naozaj niektoré veci môže ukázať až prax, ale podmienky je nutné upraviť,“ myslí si Ridzoň.
„Návrh novej modifikácie zaslali na Európsku komisiu, čakáme na odpoveď, čo nám zohľadnia a hlavne, aby sme od 1. januára už mohli robiť v novom režime,“ informoval poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš.
Biopásy majú okrem zvýšenia množstva živočíchov na poliach vplyv aj na lepšie zachytávanie uhlíka a vody v pôde.