Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes (31.10.) varoval, že palestínske pásmo Gazy, ktoré čelí od 7. októbra masívnemu izraelskému bombardovaniu a takmer totálnej blokáde, je na pokraji zdravotníckej katastrofy.
Hovorca Detského fondu OSN (UNICEF) na tej istej tlačovej konferencii v Ženeve uviedol, že v Pásme Gazy hrozí úmrtie detí pre nedostatok vody.
Zástupca WHO svoje varovanie zdôvodnil okrem iného tým, že kvôli bombardovaniu je teraz veľké množstvo ľudí v Pásme Gazy na malom území, kde je nevyhovujúca sanitárna infraštruktúra. Táto oblasť je rozlohou menšia ako Praha a žije tam na 2,3 milióna ľudí. Z toho asi milión sa po vypuknutí vojny presunul na juh oblasti.
Hovorca UNICEF dodal, že v Pásme Gazy majú ľudia obmedzený prístup k pitnej vode. Podľa neho predstavuje dodávky vody len päť percent z obvyklých dodávok. „Gaza sa stala pohrebiskom detí,“ povedal hovorca James Elder v Ženeve.
Vyzval na okamžité prímerie a na humanitárny koridor do Pásma Gazy. Deti v tejto oblasti nezomierajú len pre bombardovanie, ale aj pre nedostatok lekárskej starostlivosti.
Viaceré nemocnice prestali fungovať
Izrael na pásmo Gazy v odvete za útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal zhruba 1 400 obetí, uvalil tiež totálnu blokádu. Zastavil tam dodávky potravín, liekov, pohonných látok, elektriny a vody.
Dodávky vody minulý týždeň čiastočne obnovil, ale len v obmedzenom množstve. Prvá humanitárna pomoc sa do pásma Gazy dostala až 21. októbra, doteraz tam ale Izrael povolil vstup asi 117 kamiónom, uviedla dnes AFP.
Nemocnice v Pásme Gazy, ktoré sú preplnené tisíckami ranených, nemajú dosť liekov, dochádza im tiež palivo, ktorým poháňa generátory elektriny a ktoré potrebujú aj pre sanitky zvážajúce ranených. Viaceré nemocnice už prestali kvôli tomu fungovať.
„Dochádzajú im anestetiká, lieky na bolesť, krvné konzervy, antibiotiká, obväzy a mnoho ďalších položiek,“ citoval dnes server BBC lekára, ktorý má spojenie s nemocnicami v Pásme Gazy.
Tamojší lekári podľa neho musia riešiť dilemu, ktorých pacientov zachránia a ktorých nechajú umrieť. „K tomu všetkému stále okolo vás dopadajú rakety, nemáte ani čistú vodu, jedlo, pohonné hmoty,“ dodal.
Pri izraelskom bombardovaní Pásma Gazy od 7. októbra zomrelo 8 525 ľudí, vrátane 2 187 žien a 3 542 detí, uviedli palestínske úrady v Pásme Gazy. V ňom vládne od roku 2007 tvrdou rukou hnutia Hamas a už pred vojnou čelila oblasť tvrdej blokáde Izraela i Egypta. Humanitárna pomoc tam ale prúdila predtým v objeme niekoľkých stoviek kamiónov denne.