Radnica v španielskom meste Cabezón de la Sal zakázala objímanie stromov v miestnom sekvojovom lese, ktorý sa v posledných rokoch stal obľúbenou turistickou atrakciou.
Podľa starostu návštevníci stromy svojím hladením a objatím ničia. Zdravie sekvojí podľa neho ohrozujú aj obnažené korene, napísal denník The Times. Sekvoje, ktoré dorastajú do veľkých výšok, sú doma najmä v západnej časti USA. V Španielsku ich vysadili umelo.
Zhruba 2,5 hektára veľký sekvojový les v Kantábrii na severe Španielska vznikol v 40. rokoch minulého storočia a rastie v ňom asi 840 stromov. Pôvodne sa počítalo s tým, že sa vyrúbu a využijú ako zdroj dreva. V roku 2003 však les vyhlásili za prírodnú pamiatku a prechádzky v ňom lákajú obrovské množstvo ľudí, ročne asi 200-tisíc.
„Tie stromy slabnú kvôli ľuďom, ktorí ich prichádzajú objímať. Kôra je poškodená, niektorí si dokonca odvážajú jej kúsky ako suvenír,“ uviedol starosta Óscar López. Podľa neho množstvo ľudí, ktorí lesom chodia, môže aj za obnažené korene stromov.
Mesto zatiaľ zákaz dotýkať sa kmeňov formuluje skôr ako odporúčanie a plánuje vytvorenie chodníkov, ktoré by viedli tak, aby turisti túžiaci po pôsobivej fotografii na sociálne siete až priamo k stromom nemohli. Uvažuje sa aj spoplatnenie vstupu do lesa, pričom takto získané peniaze by mohli slúžiť na zaplatenie stráže, uviedol list ABC.