Na hlavný obsah

Strana Petra Pellegriniho bude rokovať s každým, kto ju pozve. Za dôležité považuje programový prienik

Strane sa zatiaľ nikto neozval.

Strana Petra Pellegriniho bude rokovať s každým, kto ju pozve. Za dôležité považuje programový prienik
Na snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR/Martin Baumann

Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve. Vyhlásil to líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Zdôraznil, že „pozliepať“ len tak strany dokopy, „aby to dalo počty“, je z dlhodobého hľadiska nestabilné. Za podmienky si stanovuje priority zo svojho programu.

„Budeme rešpektovať zaužívané pravidlá. Počkáme si, kto dostane poverenie na zostavenie vlády. Budeme rokovať s každým, kto nás na rokovanie pozve, to je normálne legitímne. To, ako dopadnú rokovania, je druhá vec. Budeme sa musieť radiť, budeme mať zasadnutie predsedníctva, užšieho vedenia. Je to ešte dlhý proces, teraz uzatvárať koalície by bolo veľmi predčasné,“ povedal médiám.

Pellegriniho ešte nikto nekontaktoval. Ak to pôjde s pokojom a bez paniky, myslí si, že rokovania by sa mohli začať až v pondelok (2. 10.). „Budeme musieť rozmýšľať aj o kvalite potenciálnej koalície, aby sa zase po roku a pol nerozpadla, ako sme to videli predtým,“ povedal.

Pellegrini nechce tlmočiť podmienky cez médiá

Pellegrini si myslí, že sa dajú funkcie podeliť aj tak, aby dvaja bývalí premiéri nemuseli sedieť spolu v jednej vláde, ale každý mohol zastávať dôstojnú ústavnú funkciu. Napríklad by mohlo ísť o funkciu predsedu parlamentu. „To ukážu až rokovania,“ povedal na margo delenia si funkcií.

Šéf Hlasu-SD by nerád tlmočil podmienky cez médiá. Za dôležité považuje dosiahnuť programový prienik. „Išli sme do volieb s politikou silného štátu, presadenia väčšieho vplyvu v strategických energetických podnikoch, zasiahnutia do cenovej politiky pri potravinách, seniorom plnohodnotný 13. dôchodok, veľký národný plán odstránenia regionálnych rozdielov a investície do jednotlivých častí Slovenska. To sú tie podmienky, s ktorými budeme na rokovania chodiť,“ vyhlásil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko