Štvrtkové (5. 10.) chladné ráno, ktoré na niektorých miestach sprevádzali aj prízemné mrazy, môžu byť podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavla Faška náznakom prichádzajúceho babieho leta. Povedal to v relácii RTVS Aktuálne :24.
V najbližších dňoch by podľa neho malo teplé počasie pokračovať, aj keď s prestávkami. „Ochladenie nastane aj začiatkom budúceho týždňa, ale potom by sa malo opäť otepliť. Na najteplejších miestach Slovenska môže teplota dosahovať aj 25 stupňov Celzia, čo je u nás v októbri rarita,“ priblížil. Zásadný zlom v počasí by podľa neho nemal nastať.
Mimoriadne teplý september
Toto leto na Slovensku síce nebolo rekordne teplo, patrilo však k tým najteplejším. Klimatológovia zaznamenali mimoriadne teplý september.
„Zistili sme, že na najteplejších miestach Slovenska, bola v tohtoročnom septembri priemerná teplota vzduchu takmer 20 stupňov Celzia. Na bratislavskej Kolibe to bolo 19,9 stupňa Celzia, čo je o niečo málo cez štyri stupne viac ako je dlhodobý priemer na tejto meteorologickej stanici v období rokov 1991 až 2020,“ priblížil Faško.
Podmienené to podľa neho bolo predchádzajúcim letom nielen v Európe, ale aj vo svete. „Mimoriadne teplé až horúce počasie bolo v juhozápadnej Európe od jari až do súčasnosti, obdobie dlhé pol roka,“ dodal.
Ďalšou príčinou mimoriadne teplého deviateho mesiaca roku bolo, že na počasie na Slovensku najviac vplývali tlakové výše práve v septembri. Podľa Faška to bolo zárukou prevládania slnečného počasia.
Horúčavy však v lete na obdobie dvoch týždňov vystriedalo výrazné ochladenie. „Zvykne sa u nás v lete ochladzovať, ale toto ochladenie trvalo veľmi dlho. Približne dva týždne. A potom ho vystriedala pomerne výrazná vlna horúčav,“ povedal Faško. Je to podľa neho typické najmä pre obdobie poznačené klimatickou zmenou.