Od pondelka (23.10.) platí v Európskej únii zákaz predaja ochutených zahrievaných tabakových výrobkov. Na Slovensku si ho však ľudia môžu naďalej kupovať, nakoľko naša krajina nestihla zaviesť európsku smernicu do praxe v požadovanom termíne. Dôvodom bol rozpad vládnej koalície, ktorý vyústil do paralyzovania parlamentu.
Problémy s prechodom na novú smernicu avizovali viaceré krajiny vrátane Slovenska už v roku 2022. Kým lehota na prijatie zmien na základe európskych smerníc trvá zvyčajne dva roky, tentokrát mali krajiny na prispôsobenie iba niekoľko mesiacov, informoval portál euractiv.sk.
„Členské štáty mali osem mesiacov na transpozíciu delegovanej smernice do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. Nové pravidlá sa začnú v plnej miere uplatňovať od 23. októbra 2023 po skončení trojmesačného prechodného obdobia s cieľom vyčerpať súčasný stav ochutených zahrievaných tabakových výrobkov,“ uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej Komisie v SR Ingrid Ludviková.
Na príprave novely zákona sa podieľali poslanci hnutia Sme rodina Zuzana Šebová, Monika Péter a Miloš Svrček. Prvýkrát ju predložili ešte v máji, kedy sa dostala do druhého čítania. Poslanci počas rokovania poslednej schôdze 28. júna však už návrh do tretieho čítania neposunuli, pripomenulo v aktuálnom stanovisku ministerstvo zdravotníctva.
Väčšina poslancov sa vtedy zdržala hlasovania, za hlasovalo len 63 prítomných poslancov. Parlament pre predčasné voľby odvtedy riadne nerokoval, novela tak zostáva na pleciach novej koalície.
Nateraz nie je jasné či a ako bude Európska komisia (EK) v prípade Slovenska postupovať. „Všeobecne platí, že keď si členské štáty neplnia svoje povinnosti, ktoré im z Európskej legislatívy vyplývajú, tak môže EK začať tzv. konanie o nesplnení povinnosti, priblížila Ludviková.
Toto konanie má niekoľko štádií, pričom EK žiada vysvetlenie, prečo štát svoje povinnosti nesplnil a ako to mieni napraviť.
V Česku už zákaz platí
Zákaz zahrievaného ochuteného tabaku sa v Českej republike podarilo uplatniť. Ľudia si ho už po riadnom termíne v predajniach nekúpia.
Európska komisia chce dosiahnuť cieľ európskeho plánu na boj proti rakovine, a to znížiť počet fajčiarov na menej ako päť percent obyvateľstva do roku 2040.
Do predaja alternatívnych výrobkov pre fajčiarov Európska komisia doposiaľ nezasahovala, no stali sa populárnymi natoľko, že prekročili podmienky, na základe ktorých mali z regulácie výnimky, uviedol euractiv.