Nová vládna koalícia nezačala svoje pôsobenie pozitívnym vzťahom k médiám. Podľa pedagóga Martina Kasardu však politici svoje správanie po voľbách často menia a nová vládna garnitúra nás môže prekvapiť a komunikovať tak, ako by sme očakávali od európskych politikov.
„Dovolil by som si rozlišovať medzi tým, čo robí občianske združenie politickej strany a koho nepúšťa na TK ku sebe a ako sa budú správať, keď sa už vládnych funkcií zmocnili a ako budú k médiám pristupovať teraz,“ hovorí Kasarda.
„Ako reprezentanti štátnej moci musia byť otvorení k všetkým novinám, všetkým médiám, sú to mosty k ich voličom,“ dodáva.
Strana SNS v pondelok (23. 10.) nevpustila na svoju tlačovú konferenciu novinárov z Denníka N, SME a Aktualít, ktorých obvinila z neobjektívnosti.
„To, čo spravili na svojej súkromnej prezentácii nie je z môjho pohľadu úplne šťastné rozhodnutie. Médiá majú zodpovednú a dôležitú úlohu v štáte. Sú tu do istej miery aj na to, aby kontrolovali moc a nastavovali zrkadlo tomu, čo politici robia,“ upozorňuje Kasarda. Podľa neho SNS jednoznačne vyslala signál, že nerozumie úlohe médií v spoločnosti.
Ministerka kultúry
Kasarda kritizuje aj postoj novej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS). „Práve ona mala byť tá, ktorá médiám otvorí dvere a ukáže im, že moderná politika sa robí aj cez médiá a nielen sociálne siete,“ uviedol.
Aký postoj zaujme nová vláda k médiám je podľa neho ťažké povedať. „Niektoré osobnosti novej vlády boli médiami ostro kritizované, tým pádom môžu mať k médiám nepriateľský vzťah,“ skonštatoval.
Kasarda dodáva, že viacerí politici sa po voľbách výrazne zmenili a začali komunikovať omnoho pokojnejšie. „Predseda NR SR Peter Pellegrini hovoril o tom, že politická kultúra by mala byť podstatne na vyššej úrovni ako za pána Matoviča. Nechajme sa prekvapiť, čo keď sa stane, že začnú komunikovať tak, ako by sme očakávali od európskych politikov,“ uzatvára.
Vypočujte si, čo si o vzťahu novej vlády k médiám myslí pedagóg Martin Kasarda: