Na hlavný obsah

Nemecko chce byť garantom bezpečnosti v Európe. Plánuje vybudovať robustný systém odstrašenia agresorov

Vyplýva to z nových smerníc pre obrannú stratégiu Bundeswehru.

Nemecko chce byť garantom bezpečnosti v Európe. Plánuje vybudovať robustný systém odstrašenia agresorov
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Nemecko chce byť garantom bezpečnosti v Európe a plánuje vybudovať robustné odstrašenie potenciálnym agresorom. Vyplýva to z nových smerníc pre obrannú stratégiu Bundeswehru, ktoré vypracoval nemecký minister obrany Boris Pistorius. Ich základom je kolektívna obrana Európy spolu so spojencami vrátane Slovenska.

Pistorius avizoval nové smernice obrannej politiky s tým, že Bundeswehr sa musí pripraviť na agresiu proti Nemecku a spojencom v Európe. Podľa ministra ide o to, aby bola armáda základným nástrojom obrany proti súčasným vojenským hrozbám. A zároveň bola chrbtovou kosťou odstrašenia potenciálneho agresora.

Nové smernice zahŕňajú aj garanciu bezpečnosti pre krajiny strednej a východnej Európy.

„Východoeurópske štáty čakali na tieto smernice a môžu byť spokojné, lebo Bundeswehr zaujal veľmi jasnú pozíciu. Treba to preto, lebo Rusko označilo Západ, a tým aj Severoatlantickú alianciu, za svojho protivníka,“ povedal bývalý generál Bundeswehru Werner von Scheven.

Obrannej stratégii Nemecka sa v relácii Správy :24 venoval redaktor RTVS Tibor Macák:

Scholz hovorí o epochálnej zmene

Nemecký kancelár Olaf Scholz od začiatku ruskej agresie proti Ukrajine opakovane hovoril o epochálnej zmene a potrebe čeliť novým bezpečnostným výzvam. Počas návštevy generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga v Berlíne naznačili obaja politici, o čo pôjde aj v nových smerniciach obrannej politiky Nemecka.

„Nemecko robí veľa pre zvýšenie obranyschopnosti Aliancie. Som vďačný Bundeswehru za to, že tieto úlohy rieši s takou odvahou. Znamená to tiež ísť nad rámec bežných opatrení. Napríklad trvalým umiestnením celej brigády v Litve alebo zvýšením počtu vojenských jednotiek, ktoré budú v bojovej pohotovosti,“ zdôraznil Scholz.

„Budeme naďalej pokračovať v poskytovaní zbraní brániacim sa Ukrajincom, ktoré potrebujú, aby boli dnes silní na bojisku a zajtra mali silnú pozíciu za rokovacím stolom,“ dodal Stoltenberg.

Nové smernice nemeckej obrannej politiky sa týkajú vyše 180-tisícovej armády a jej 80-tisíc civilných zamestnancov. Naposledy ich vydal v roku 2011 vtedajší minister obrany Thomas de Maiziere.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet