Na hlavný obsah

Nevieme vyplatiť rodičovský a zároveň aj 13. dôchodok, tvrdí minister financií. Rozpočet by to podľa neho nezvládol

Budú hľadať konsenzus na koaličnej rade.

Nevieme vyplatiť rodičovský a zároveň aj 13. dôchodok, tvrdí minister financií. Rozpočet by to podľa neho nezvládol
Minister financií Ladislav Kamenický. Foto: TASR/Martin Baumann

Nedá sa vyplatiť rodičovský dôchodok a zároveň aj plný 13. dôchodok, nakoľko by to rozpočet nezvládol. Vyhlásil to v stredu (29. 11.) po rokovaní vlády na tlačovej konferencii minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Dodal, že sa musí nájsť konsenzus na koaličnej rade.

„Môžem potvrdiť, že k téme rodičovského a 13. dôchodku bude ešte tento týždeň koaličná rada. Pokiaľ dôjde k dohode v rámci koalície, tak o tom budeme presne informovať,“ dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Na vyplácaní trvá SNS

Na vyplácaní rodičovského dôchodku trvá koaličná SNS. Tvrdí, že tento inštitút treba zachovať, pokiaľ sa nenájde iný spôsob pomoci seniorom. Strana zároveň deklaruje podporu vyplácaniu 13. dôchodku.

Tomáš počas predchádzajúceho týždňa vyhlásil, že bude rokovať so SNS o riešení zavedenia plnohodnotného 13. dôchodku. Ich názor, že zároveň požadujú zachovanie rodičovského dôchodku v rovnakej podobe ako doteraz, sa podľa vlastných slov dozvedel iba z ich mediálnych vyjadrení. Predtým mali s navrhnutou zmenou súhlasiť.

Upozornil, že vyplatenie 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku bez toho, aby došlo k zmenám v rodičovskom dôchodku, by stálo navyše 440 miliónov eur.

Plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku by sa mal zaviesť budúci rok. Časť peňazí na túto zmenu by sa podľa návrhu ministra práce mala získať zmenou vyplácania rodičovského dôchodku. Po novom by sa malo dať rodičom pomáhať poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu, nie z odvodov ako doteraz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika