Na hlavný obsah

Portugalský premiér Costa odstupuje z funkcie. Prezident prijal jeho rezignáciu a plánuje predčasné voľby

Dôvodom odstúpenia je vyšetrovanie korupcie v jeho vláde.

Portugalský premiér Costa odstupuje z funkcie. Prezident prijal jeho rezignáciu a plánuje predčasné voľby
Na snímke vpravo António Costa. Foto: TASR/LUSA-Borja Puig de la Bellacasa

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa v utorok (7. 11.) prijal rezignáciu premiéra Antónia Costu. Na stredu (8. 11.) plánuje stretnutie parlamentných strán a oboznámiť ich so zámerom zorganizovať predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Costa oznámil odstúpenie v utorok pre vyšetrovanie korupcie v jeho vláde. „Za týchto okolností som doručil svoju rezignáciu prezidentovi krajiny Marcelovi Rebelovi de Sousovi,“ uviedol na tlačovej konferencii.

Portugalská polícia v utorok prehľadala viacero bytov a vládnych budov vrátane premiérovej rezidencie či ministerstiev infraštruktúry a životného prostredia. Médiá informovali, že zatknutých bolo päť ľudí vrátane šéfa premiérovej kancelárie Vítora Escaríu.

Podľa portugalských médií ide o nezákonné poskytovanie výhod pri ťažbe lítia pri obci Montalegre a výrobe tzv. zeleného vodíka v okolí mesta Sines. Jedným zo zatknutých je starosta tohto mesta. Do korupčného škandálu má byť zapletený aj minister pre infraštruktúru Joao Galamba a životného prostredia Duarte Cordeiro.

Costa (62) je premiérom od roku 2015 a uviedol, že je nevinný. „Plne dôverujem systému spravodlivosti,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet