Na hlavný obsah

Prelomová operácia: Americkí chirurgovia prvýkrát transplantovali celé oko aj časť tváre

Zákrok označili za prielom v medicíne.

Prelomová operácia: Americkí chirurgovia prvýkrát transplantovali celé oko aj časť tváre
Tím chirurgov v New Yorku vykonal prvú transplantáciu celého oka. Zákrok bol označený za prielom v medicíne. Foto: TASR/AP

Tím chirurgov v New Yorku vykonal prvú transplantáciu celého oka. Zákrok označili za prielom v medicíne, hoci stále nie je jasné, či sa pacientovi opäť vráti zrak. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

Elektrikára Aarona Jamesa počas revízie elektrického vedenia v júni roku 2021 do tváre zasiahol výboj s napätím 7,2 kilovoltu. Utrpel rozsiahle zranenia hlavy, krku a ľavej ruky a oslepol na ľavé oko.

Chirurgický zákrok sa uskutočnil ešte 27. mája, o jeho výsledkoch informovali až dnes. Počas 21-hodinovej operácie odstránili ľavé oko a časť tváre a nahradili ich orgánmi darcu. „Už len to, že sa nám podarila transplantácia celého oka a (časti) tváre je obrovský úspech považovaný dlho za nemožný,“ vyhlásil vedúci chirurgického tímu Eduardo Rodriguez.

S transplantáciou celého oka mali chirurgovia doteraz čiastočný úspech u myší, na človeku bol podobný zákrok vykonaný po prvý raz. V prípade Jamesa zavážilo, že jeho zranenia si vyžadovali aj transplantáciu tváre.

Transplantát sa podľa lekárov hojí dobre. Pprekrvená je aj sietnica. Chirurgička Kia Washingtonová z Coloradskej univerzite však považuje obnovu zraku za nepravdepodobnú, pretože od operácie už uplynul dlhší. Podľa nej v budúcnosti pomôže nasadenie ďalších moderných lekárskych postupov, napríklad génovej terapie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet