Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Premiér Robert Fico pricestoval do Prahy. Na zahraničnej návšteve bude rokovať o vzájomných vzťahoch Slovenska s Českom

Ráno ho privítal šéf Senátu Miloš Vystrčil.

Premiér Robert Fico pricestoval do Prahy. Na zahraničnej návšteve bude rokovať o vzájomných vzťahoch Slovenska s Českom
Premiér Robert Fico odcestoval do Českej republiky. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovenský premiér Robert Fico pricestoval na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu do Prahy. Sprevádzajú ho traja ministri. Fico sa v hlavnom meste Česka stretne so všetkými najvyšším ústavnými činiteľmi, s ktorými bude rokovať o vzájomných vzťahoch SR a ČR.

Predseda slovenskej vlády svoju návštevu začal v hornej komore českého parlamentu, kde ho na pracovných raňajkách prijal šéf Senátu Miloš Vystrčil. Potom Fico navštívi aj dolnú parlamentnú komoru – v Poslaneckej snemovni ho prijme jej predsedníčka Markéta Pekarová Adamová.

Premiér má na programe aj dva pietne akty. Na Národnom pamätníku na Vítkove položí veniec k hrobu neznámeho vojaka a k pamätníku M.R. Štefánika na Petříne položí kyticu.

Predpoludním Fica čaká hlavný bod programu – na úrade vlády ho slávnostným ceremoniálom s vojenskými postami prijme český premiér Petr Fiala, s ktorým bude rokovať najmä o pokračovaní spolupráce oboch krajín a tiež o aktuálnych otázkach európskej politiky. Po spoločnom obede premiéri vystúpia na tlačovej konferencii.

Stretne sa s niekoľkými osobnosťami

Z úradu vlády sa Fico presunie na Pražský hrad, kde sa stretne s českým prezidentom Petrom Pavlom. Podľa informácií českých médií má v pláne schôdzku aj s opozičným politikom Andrejom Babišom a bývalým prezidentom Milošom Zemanom.

Slovenského premiéra v Prahe sprevádza aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister dopravy Jozef Ráž.

Šéf slovenskej diplomacie sa okrem iného stretne s predstaviteľmi slovenskej krajanskej komunity, ktorým chce vyjadriť podporu a diskutovať s nimi o aktuálnych otázkach v oblasti starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí.

Pre Fica ide už o štvrtú úvodnú návštevu v ČR po nástupe do funkcie predsedu slovenskej vlády. Prvýkrát ho v Prahe prijal v roku 2006 vtedajší český premiér Jiří Paroubek, potom v roku 2012 Petr Nečas a naposledy v roku 2016 Bohuslav Sobotka.

O návšteve Roberta Fica informovala v relácii Správy :24 spravodajkyňa v Prahe Katarína Vítková:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko