Na hlavný obsah

Slovensko sa o dodávky plynu nemusí obávať, uviedli analytici. Európa má rekordné zásoby

V európskych zásobníkoch je 110 miliárd metrov kubických plynu.

Slovensko sa o dodávky plynu nemusí obávať, uviedli analytici. Európa má rekordné zásoby
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Slovensko by sa nemalo nechať v otázke dodávok zemného plynu zastrašiť. Myslia si to analytici z Dáta bez pátosu. Tí poukázali na rekordné zásoby plynu v európskych zásobníkoch plynu vo výške 110 miliárd metrov kubických.

„Už sme v zimnom období a namiesto čerpania a míňania plynu zo zásobníkov sa tieto stále dopĺňajú,“ podotkli na sociálnej sieti analytici. Ako vyplýva z údajov na webe agsi.gie.eu, Slovensko má vo svojich zásobníkoch viac ako 36 terawatthodín plynu. Zásobníky sú tak naplnené na takmer 99 percent.

Analytici z Timera odhadovali, že pred začiatkom zimy budú zásoby plynu na úrovni 98 miliárd metrov kubických. V súčasnosti má Európa o 10 percent vyššie zásoby. „Hlavne už sme sa do tej zimy posunuli. Je iné mať 98 miliárd metrov kubických ku koncu októbra a mať 110 miliárd metrov kubických o dva týždne neskôr,“ podotkli analytici.

Riziko zastavenia ruského plynu do zopár krajín EÚ, vrátane Slovenska, sa podľa analytikov zatiaľ neukázalo ako reálne. Riziko stále existuje, ale dodávky plynú. Cez Turkstream a cez Transgas (Ukrajina) prúdi okolo 75 miliónov metrov kubických plynu denne, čo je pol miliarda kubíkov týždenne.

„Do konca plynárenskej zimy, čiže do konca apríla, je už menej ako šesť mesiacov a striháme meter. A ceny dodávok plynu na túto zimu sú na úrovni menej ako polovička ceny spred roka,“ dodali analytici, ktorí volajú po využití šiestich terawatthodín lacného plynu, ktorý má Slovensko uložený v zásobníkoch v českých Dolních Bojanoviciach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika