Na hlavný obsah

Výbuch magmy na Islande sa blíži, erupcia je zrejme otázkou pár dní. Naznačujú to zemetrasenia aj deformácia zemského povrchu

Grindavík leží približne 40 kilometrov od Rejkyjavíku.

Výbuch magmy na Islande sa blíži, erupcia je zrejme otázkou pár dní. Naznačujú to zemetrasenia aj deformácia zemského povrchu
K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch. Foto: TASR/AP

K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, domnieva sa islandská meteorologické služba. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Ide o najpravdepodobnejší scenár, uviedla pre rozhlasovú stanicu RUV v piatok šéfka sopečného oddelenia islandskej meteorologickej služby Kristín Jónsdóttirová.

Podľa islandského geofyzika Benedikta Ófeigssona je možné pozorovať jasné znaky, že magmatický tunel pod polostrovom Reykjanes sa rozširuje.

Meteorologická služba zaznamenala totiž v piatok množstvo zemetrasení a postupuje aj deformácia zemského povrchu, aj keď tá sa o niečo spomalila, uviedla RUV.

Neďaleko elektrárne Svartsengi severne od evakuované mestečka Grindavík bol v ovzduší nameraný plyn, ktorý naznačuje prítomnosť magmy.

Grindavík leží na juhozápade Islandu približne 40 kilometrov od metropoly Rejkyjavík a už niekoľko dní pre neho platia vysoké výstrahy varujúce pred erupciou. Pred týždňom z mestečka evakuovali približne 3700 obyvateľov, pretože sa popod neho tiahne 15 kilometrov dlhý magmatický tunel. Vulkanická aktivita tiež viedla k uzatvoreniu neďalekej Modrej lagúny, jeden z najznámejších turistických atrakcií Islandu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet