Vypočutie kandidáta na šéfa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana sa skončilo. „Výbor si splnil svoju úlohu a vykonal verejné vypočutie. V závere bolo prijaté uznesenie, ktorým sa konštatuje, že verejné vypočutie prebehlo a poslúži ministrovi vnútra, aby mohol kandidáta predložiť na vymenovanie do funkcie vláde SR,“ vyhlásil predseda brannobezpečnostného výboru Tibor Gašpar (Smer-SD).
Člen výboru Ivan Ševčík (SNS) sa s Branislavom Zurianom pozná 25 rokov. „Mnohí politici to označili za politickú nomináciu, ale musím povedať, že je to vysoko odborná nominácia. Pán Zurian bol počas pôsobenia v Policajnom zbore špičkovým operatívcom, pôsobil rozvážne, nekonal zbrklo. Vyzdvihol by som jeho odbornosť. Určite bude dobrým riadiacim pracovníkom, prešiel mnohými riadiacimi funkciami a a bude stmeľovacím prvkom pri vytváraní nového kolektívu na inšpekcii,“ uviedol.
Zurian vyhlásil, že vojnu v polícii chce riešiť vytvorením nového vyšetrovacieho tímu. Išlo by o jeden z prvých krokov, ktoré by podnikol ako nový šéf policajnej inšpekcie. Gašpar nesúhlasí s tým, že v polícii bola vojna. „Bola tam len jedna armáda Jána Čurillu a ľudí okolo neho,“ povedal. Zriadenie nového vyšetrovacieho tímu však víta.
Branislav Zurian počas vypočúvania spochybnil okolnosti úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Vyhlásil, že je presvedčený, že Lučanského zavraždili, napriek tomu, že výsledky vyšetrovania hovoria o samovražde. „Subjektívny názor pána Zuriana mu neberiem. Nemyslím si, že ho diskvalifikuje z tejto kandidatúry,“ povedal Gašpar.
Meno policajného prezidenta nie je známe
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) deklaroval, že za kandidáta na riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) berie plnú politickú zodpovednosť. Potvrdil, že návrh na jeho vymenovanie predloží vláde už vo štvrtok (2. 11.).
„Verím, že výkon svojej funkcie bude zvládať vždy v zmysle zákona a doba politickej pomsty tu už na Slovensku skončila,“ vyhlásil minister po skončení vypočutia Branislava Zuriana, ktoré trvalo tri a pol hodiny.
Dočasne poverený šéf inšpekcie Peter Juhás by sa mal po vymenovaní nového riaditeľa vrátiť na svoju pôvodnú pozíciu.
K menu kandidáta na policajného prezidenta sa minister zatiaľ nevyjadril. „Keď budem mať uzavretú predstavu, verím, že vo veľmi krátkom čase, tak vás budem informovať,“ skonštatoval. Nad zmenou šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) neuvažoval.
Zurian po nástupe do funkcie plánuje personálny audit. „Koľko je voľných tabuliek, koľko je obsadených,“ načrtol s tým, že sa bude snažiť pozície obsadiť kvalitnými, schopnými ľuďmi. Chce dbať na zákon, byť otvorený. Inšpekciu by podľa neho mali vnímať ako profesionálny a zákonný útvar. Odmietol, že mal záujem o post policajného prezidenta.
Kritika opozície
Šéfka klubu KDH Martina Holečková vidí otázniky pri Zurianových kontaktoch s viacerými obvinenými a pri jeho predstave o tom, ako chce zvýšiť dôveru policajnej inšpekcie. KDH ho preto nepovažuje za vhodného kandidáta, pri takejto nominácii by hnutie preferovalo zhodu naprieč politickým spektrom.
Konflikty záujmov nezodpovedal Zurian dostatočne ani podľa predsedu klubu PS Martina Dubéciho. Podotkol, že musí byť jasne zodpovedané, ako bude riešiť kauzy súvisiace s Hlasom-SD, ktorý ho nominoval. Nedostatky vidí i v odpovediach o riadení inšpekcie, u Zuriana mu chýba konkrétna manažérska predstava.
Zurian nepresvedčil ani podpredsedu výboru Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Hovorí o čistkách v polícii zo strany koalície a vedenia rezortu vnútra. Riaditeľ inšpekcie bude mať podľa Grendela čo robiť, aby odolal očakávaniam, že bude tieto praktiky kryť. Hnutie Slovensko spochybnilo aj Zurianove majetkové pomery, vyrušili ho nejednoznačné odpovede o prepojení na ministerku hospodárstva Denisu Sakovú (Hlas-SD).
Ministerka Saková na otázky o jej vzťahu so Zurianom reagovala tým, že tu nie je žiaden konflikt záujmov. „Som ministerka hospodárstva a nepracujem v žiadnych bezpečnostných zložkách,“ podčiarkla.
Problematický môže byť podľa predstaviteľov opozície i Zurianov pobyt v Bielorusku. Hovoria o viacerých otáznikoch, napríklad pri tom, s kým sa stretával a čo predstaviteľom tamojších bezpečnostných zložiek hovoril.