Počet ľudí bez práce v 3. štvrťroku 2023 v SR klesol na 5,9 percenta, čo je necelých 163-tisíc osôb. Úbytok nezamestnaných podľa Výberového zisťovania pracovných síl pokračoval už deviaty štvrťrok za sebou.
Medziročne sa tak ukazovateľ, ktorý uvádza podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb, znížil o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.), informoval v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Počet ľudí bez práce v lete a na začiatku jesene podľa ŠÚ klesol najmä vplyvom poklesu počtu dlhodobo nezamestnaných. Nezamestnanosť sa medziročne znížila až v piatich regiónoch Slovenska. V porovnaní s 2. štvrťrokom sa počet nezamestnaných po sezónnom očistení zvýšil o 0,2 percenta.
ŠÚ SR priblížil, že väčšina, takmer 64 percent v štruktúre ľudí bez práce, boli dlhodobo nezamestnaní. Na Slovensku tak bolo bez práce viac ako 11 mesiacov 104-tisíc ľudí.
„Pozitívom bolo, že vývoj ich počtu kopíroval celoslovenský trend poklesu, medziročne počet dlhodobo nezamestnaných sa tak znížil o 6,2 percenta. Krátkodobá nezamestnanosť však začiatkom jesene mierne stúpla,“ spresnil ŠÚ.
Trend medziročného mierneho úbytku nezamestnaných sa prejavil vo všetkých vekových skupinách, s výnimkou najmladších osôb. Počet ľudí bez práce od 15 do 24 rokov medziročne vzrástol o takmer 7 percent.
Pozitívny pokles nastal v štruktúre nezamestnaných počas 3. štvrťroka aj z pohľadu odvetví ekonomiky posledného zamestnávateľa. Počet ľudí bez práce sa medziročne znížil v polovici zo 16 odvetví ekonomiky.
Najviac, vyše 60 percent osôb, ubudlo v skupine nezamestnaných, ktorí pracovali naposledy vo vzdelávaní. Druhý najdynamickejší pokles o vyše 40 percent zaznamenala skupina osôb, ktorá pracovala naposledy v administratívnych službách a v stavebníctve.
Počet klesol v piatich krajoch Slovenska
Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 3. štvrťroku 2023 medziročne klesol v piatich z ôsmich krajov Slovenska.
V percentuálnom vyjadrení (relatívne) najviac nezamestnaných ubudlo v Nitrianskom kraji (pokles o 31 percent) a v Žilinskom kraji (pokles o 21 percent).
Najvyššie celkové počty nezamestnaných zostávali na východe Slovenska, v Prešovskom kraji vyše 43-tisíc osôb a v Košickom kraji cez 36-tisíc osôb. Oba kraje zároveň navyše zaznamenali medziročne rast počtu nezamestnaných o približne 7 percent.
Pretrvávala vysoká disproporcia hodnôt ukazovateľov nezamestnanosti medzi regiónmi. Spolu päť krajov na západe a severe Slovenska malo mieru nezamestnanosti pod resp. tesne nad 4 percentá. Len dva kraje východu SR a Banskobystrický kraj sa približovali, resp. mierne prekonali, hranicu 10 percent.