Nový návrh dohody z klimatického samitu COP28 v Dubaji zverejnený v stredu (13. 12.) vyzýva na odklon ľudstva od fosílnych palív. Predošlá verzia dohody rozhnevala mnohé krajiny tým, že neobsahovala rozhodné výzvy na opatrenia na obmedzenie globálneho otepľovania. Informovali agentúry AP a AFP. Predseda konferencie Sultán al-Džaber. v stredu ráno oznámil dosiahnutie dohody.
Podľa agentúr Reuters a AP sa zástupcovia takmer 200 krajín zhodli na potrebe odklonu od fosílnych palív
V návrhu dokumentu nie je formulácia o „postupnom vyradení“ fosílnych palív, ktorú žiadalo viac ako 100 krajín. Namiesto toho sa v ňom apeluje na „odklon od fosílnych palív spravodlivým, riadnym a nestranným“ spôsobom, aby sa dosiahla uhlíková neutralita do roku 2050 v súlade s vedeckými poznatkami a vrchol v množstve emisií v roku 2025.
Ide už o tretiu verziu návrhu dokumentu, ktorý bol predstavený pod záštitou predsedu COP28 Sultána Ahmada al-Džábira, šéfa štátnej ropnej spoločnosti Spojených arabských emirátov (ADNOC). Delegáti samitu strávili rozhovormi celú noc.
Podľa pôvodných plánov sa COP28 mal skončiť v utorok (12. 12.) okolo poludnia – po takmer dvoch týždňoch prejavov, demonštrácií a vyjednávaní. Konferencia sa však predĺžila, pretože jej účastníci sa snažili dohodnúť na znení záverečného vyhlásenia.
V pondelok (11. 12.) v dejisku konferencie zverejnili návrh dohody, ktorá mala z klimatického samitu vzísť. Tento návrh však rozhneval krajiny, ktoré trvajú na záväzku o rýchlom ukončení ťažby uhlia, ropy a zemného plynu.
Formulácie textu predošlej verzie dohody považovali Európska únia, Spojené štáty, malé ostrovné štáty a mnohé juhoamerické krajiny za príliš vágne v súvislosti s fosílnymi palivami. Proti návrhu textu boli aj Čína a USA – dva najväčšie svetové zdroje emisií spôsobujúcich otepľovanie planéty.